Vodná nádrž Veľká Domaša opäť zápasí s extrémne nízkou hladinou vody. Situácia je najhoršia za posledné roky a pripomína kritické sucho z roku 2019. Miestni obyvatelia sa obávajú, či sa hladina stihne naplniť pred turistickou sezónou, prevádzkovatelia ubytovaní rátajú straty a zo dna nádrže vystupujú dávno zatopené domy.
Vodohospodári síce tvrdia, že hladina neklesla pod minimálny povolený limit, no nádrž je aktuálne naplnená len na 39 % svojej kapacity, píše prešovský Korzár. Podľa miestnych je problémom nielen sucho a slabé zrážky, ale aj nadmerné vypúšťanie vody.
Pokles hladiny odkryl základy domov, ktoré boli zatopené pri výstavbe priehrady. Okrem nich sa na dne objavili aj ďalšie prekvapivé nálezy – medzi nimi aj ľudské kosti. Pre obyvateľov a turistov je to pohľad, ktorý vyvoláva zmiešané pocity.
Vodná nádrž Veľká Domaša vznikla v 60. rokoch minulého storočia ako súčasť vodohospodárskeho projektu na rieke Ondava. Jej výstavba bola dokončená v roku 1967 a priniesla so sebou rozsiahle zatopenie pôvodných obcí a osád. Pod hladinou priehrady navždy zmizlo päť dedín – Dobrá nad Ondavou, Kelča, Trepec, Petejovce a Valkov. Obyvatelia týchto oblastí boli vysťahovaní a presťahovaní do novovybudovaných sídiel v okolí.
Hlavným dôvodom výstavby Domaše bola regulácia prietoku rieky Ondava, ochrana pred povodňami a zabezpečenie zásob vody pre východné Slovensko. Neskôr sa však nádrž stala aj významným centrom rekreácie a turizmu. Napriek tomu, že pre mnohých znamenala stratu domovov, postupne sa stala obľúbeným miestom na oddych, rybolov a vodné športy. Dnešné odhalenie zatopených základov domov pripomína dramatickú minulosť tejto priehrady.
Podobná situácia nastala už pred tromi rokmi, keď suchá jar a znížené prítoky spôsobili rapídny pokles hladiny. Vtedy dokonca vznikol konflikt medzi starostami okolitých obcí a Slovenským vodohospodárskym podnikom (SVP).
Nízku hladinu pociťujú všetky rekreačné strediská v okolí Domaše. Výletná loď Bohemia, ktorá lákala turistov, by za súčasného stavu nemohla vyplávať. Podnikatelia sa obávajú, že správy o miznúcej vode odplašia návštevníkov.
„My máme šťastie, že naša Zátoka je blízko starého koryta. Vznikla nám akurát pekná veľká piesková pláž. Kúpanie i vodné športy fungovať budú, skôr sa bojíme toho, že nám tieto správy odoženú klientov,“ povedala pre portál majiteľka penziónu Andrea Falatová.
Iní majú ešte väčšie obavy. Do želanej hladiny sa podľa ich mienky nádrž určite nestihne naplniť. Zrážky sú príliš nízke a prítok z rieky Ondava slabý, skonštatovali. K tomu všetkému sa podľa miestneho chatára sa pridáva nelogické a bezohľadné vypúšťanie vody.
Slovenský vodohospodársky podnik situáciu monitoruje a tvrdí, že v rámci manipulačného poriadku upravuje odtok tak, aby nebol ohrozený život pod priehradou.
Podľa Michala Bocáka zo Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) má každá vodná stavba svoj režim a je závislá od prítoku vody. Hladina v zime prirodzene klesá, aby sa pripravila na jarné zrážky a topenie snehu.
Aktuálne je Domaša na úrovni 153,81 metra nad morom, pričom kritické minimum je 146,2 m. Maximálna kapacita je pritom 162 m.
Vodná nádrž Veľká Domaša je známa nielen svojou čistou vodou, ale aj bohatým ekosystémom. V jej vodách žije až 23 druhov rýb, vrátane kapra, šťuky, zubáča či sumca, čo z nej robí obľúbené miesto pre rybárov. Okolité lesy Ondavskej vrchoviny sú ideálne na turistiku a hubárčenie, pričom západné brehy pokrývajú listnaté a zmiešané lesy, zatiaľ čo východné strany lemujú lúky. Zaujímavosťou je aj výletná loď Bohemia, ktorá od roku 2019 ponúka plavby po nádrži, čím poskytuje návštevníkom jedinečný pohľad na okolitú krajinu a históriu zatopených obcí.
Podobná situácia s extrémne nízkou hladinou vody na Domaši nastala v roku 2019. V tom čase suchá jar a znížené prítoky spôsobili rapídny pokles hladiny, čo viedlo k odhaleniu základov zatopených domov a ďalších artefaktov. Starostovia okolitých obcí vtedy žiadali vyvodenie zodpovednosti zo strany SVP, ktorý kritiku odmietol. Situácia viedla k predčasnému ukončeniu prevádzky výletnej lode Bohemia a negatívne ovplyvnila turistický ruch v regióne.