PSK a biskupi podpísali Memorandum o spolupráci s cirkvou, má podporiť duchovné hodnoty i turizmus


Foto: PSK a biskupi podpísali Memorandum o spolupráci s cirkvou, má podporiť duchovné hodnoty i turizmus Foto: PSK

Predseda Prešovské samosprávneho kraja Milan Majerský spoločne s košickým arcibiskupom - metropolita Mons. Bernardom Boberom, prešovským arcibiskupom – metropolita Mons. Jánom Babjakom a spišským diecéznym biskupom Mons. Štefanom Sečkom podpísali 17. mája 2018 v Spišskej Kapitule dokument, ktorý deklaruje spoločné úsilie za zachovanie kultúrneho a duchovného dedičstva a podporu náboženského cestovného ruchu.

Memorandum má napomôcť rozvoju prehlbovaniu a ochrane duchovného, kultúrneho a národného dedičstva, ako aj sociálnej a charitatívnej službe, podpore školstva a mládeže, cestovného ruchu, prezentácie duchovných hodnôt a šíreniu dobrého mena zúčastnených strán.

„Ide o deklaratívne vyhlásenie, aby svetská a cirkevná moc v kraji vzájomne spolupracovali. Verím, že je to dobrá cesta pre začaté i ďalšie projekty, ktoré prídu a budú úspešné. Spiš, Šariš a Zemplín sú miesta s veľkým potenciálom pre pútnický cestovný ruch. Ide o turizmus, do ktorého netreba veľké investície, len tým, že budú tieto miesta viac spropagované, príde na ne ešte viac ľudí,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský. 

Podľa arcibiskupa Bobera doteraz neboli jasne definované pravidlá samosprávneho kraja k cirkvám. „Podstatné je, ideme spolupracovať a rozvíjať duchovné dedičstvo. Mnohé veci, či už kostoly alebo iné pamiatky, ktoré sú charakteristické pre východ, vyrástli z obety a úspor ľudí. Verím, že týmto otvárame novú kapitolu, ktorá bude základom pre ďalšie úspešné projekty,“ konštatoval košický arcibiskup.


Pozitívne vníma podpis memoranda aj spišský biskup Sečka. „Pokúšame sa rozhýbať najmä náboženský turizmus, ktorý musíme viac zveľaďovať. Cirkev nebola nikdy uzavretá, ale toto je ďalší pozitívny krok smerom k ľuďom,“ povedal.

Zainteresované strany si sľubujú od spolupráce aj otvorenie témy čerpania európskych fondov. „Na opravu a údržbu kostolov, na rozdiel od Poliakov,  nemôžeme žiadať prostriedky z eurofondov. Neviem, kde sa stala chyba. My sme už opravili to najnutnejšie, ale stále máme veľa pamiatok, o ktoré sa treba starať, zveľaďovať ich a bez financií sa to jednoducho realizuje veľmi ťažko,“ uviedol prešovský arcibiskup Babjak. 

Podpis memoranda nadviazal na tretie odborné fórum, ktoré v rámci projektu Svetlo z východu zorganizovalo v spolupráci s PSK Inovačné partnerské centrum. Projekt Svätomariánska púť - Svetlo z východu je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V – A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020.

Zapojených je v ňom 13 partnerov (7 na slovenskej a 6 na poľskej strane) s hlavným cieľom dobudovania infraštruktúry na vybraných pútnických miestach a ponuky nového produktu cestovného ruchu, ktorý je inšpirovaný najznámejšou pútnickou trasou Santiago de Compostela.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Zdroj: PSK