• 24. jún 2025 o 20:10

V Poprade havarovala limuzína ministerstva vnútra. V aute sedel štátny tajomník Kaliňák

Limuzína MV SR s tajomníkom Kaliňákom havarovala v Poprade

Foto: V Poprade havarovala limuzína ministerstva vnútra. V aute sedel štátny tajomník Kaliňák
Foto: Facebook/ Michal Kaliňák

V Poprade došlo k dopravnej nehode, ktorá púta pozornosť verejnosti. Ako ako prvá informovala TV JOJ, havarovala limuzína patriaca Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky, v ktorej sa v čase incidentu viezol štátny tajomník.

Podľa informácií TV JOJ išlo o vozidlo značky Škoda Kodiaq, v ktorom sedel Michal Kaliňák (Hlas-SD). Kto sa viezol s ním, známe nie je.

Podľa dostupných údajov malo mať ministerské vozidlo zapnutý maják a pohybovalo sa po hlavnej ceste. Z vedľajšej cesty však prichádzalo vozidlo značky Peugeot, ktoré podľa semafora malo zelenú. Predpokladá sa, že vodič Peugeotu si nevšimol vozidlo s majákom a došlo ku kolízii.

Na mieste zasahovali aj záchranári, no z miesta odišli bez pacienta. Maják z auta neskôr vodič stiahol. Mieru zavinenia aj presné okolnosti nehody aktuálne zisťujú dopravní policajti v Poprade.

Ministerstvo vnútra sa k prípadu zatiaľ oficiálne nevyjadrilo. Nie je známe ani to, či bol štátny tajomník zranený, alebo v akom je aktuálne zdravotnom stave. Polícia ani záchranné zložky doposiaľ neposkytli ďalšie detaily, redakcia ich však o stanovisko požiadala.

Kedy môžu vládne limuzíny zapínať majáky?

Vozidlá štátnych predstaviteľov môžu mať v premávke zapnuté majáky a získať prednostnú jazdu iba za veľmi presne určených podmienok. Podľa zákona o cestnej premávke môžu modré (alebo červeno-modré) výstražné svetlá používať len vozidlá s právom prednostnej jazdy, medzi ktoré patria aj limuzíny prepravujúce ústavných činiteľov, ako sú členovia vlády, prezident či zahraničné delegácie. Kľúčové však je, že maják musí byť vždy sprevádzaný zapnutou sirénou – len vtedy má vozidlo reálne výnimku z bežných pravidiel, ako je napríklad státie na červenej či prekročenie rýchlosti.

Takéto vozidlá môžu majáky zapnúť len pri plnení špeciálnych úloh – napríklad pri oficiálnych eskortách alebo mimoriadnych prevozoch, nie pri bežnom presune po cestách. Vodič zároveň musí mať aspoň 21 rokov a minimálne dvojročnú prax. Ostatní účastníci cestnej premávky sú podľa zákona povinní uvoľniť takémuto vozidlu cestu, no len ak sú splnené všetky podmienky vrátane výstražného zvuku. Maják bez sirény nestačí – vtedy vozidlo nie je v režime prednostnej jazdy a podlieha rovnakým pravidlám ako ktokoľvek iný.

Používanie týchto výstražných prvkov je preto prísne regulované a zneužitie môže mať právne dôsledky.


Najnovšie v Prešovskom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia