Výstava v Podtatranskom múzeu v Poprade konfrontuje slovenskú a slovinskú dimenziu


Foto: Výstava v Podtatranskom múzeu v Poprade konfrontuje slovenskú a slovinskú dimenziu Foto: Podtatranské múzeum v Poprade

Kultúrno-historické, ale aj súčasné paralely a rozdiely dvoch slovanských krajín, ktorých názvy si cudzinci často mýlia, odprezentuje výstava s názvom Slovensko-slovinská dimenzia. Verejnosť si ju môže pozrieť od 6. júna do 30. júla v Podtatranskom múzeu v Poprade.

„Naše dve krajiny majú nielen veľmi podobný a často zamieňaný názov, ale aj veľa spoločných čŕt v kultúre a spôsobe života. Zámerom výstavy je poukázať na zhody a odlišnosti v našej kultúrnej tradícii, ako aj v súčasnej každodennosti,“ uvádza múzeum na svojej stránke.   

Výstava sa prvýkrát konala v roku 2016 pri príležitosti Predsedníctva Slovenskej republiky Rade EÚ a pri príležitosti 25. výročia vzniku samostatnej Slovinskej republiky. Na projekte spolupracovali vysokoškolskí učitelia, študenti, ale ja vtedajšia slovinská veľvyslankyňa.

„Námet vznikol v spolupráci medzi vtedajšou veľvyslankyňou Slovinskej republiky na Slovensku Bernardou Gradišnik, vysokoškolskými učiteľmi a študentmi, ktorých zaujali tieto podobnosti a rozdiely pri štúdiu slovinského jazyka, stredoeurópskych štúdií, etnológie, architektúry aj medzinárodných vzťahov,“ informuje múzeum.


Výstava prezentuje spoločné a rozdielne prvky cez súvislosti štátnosti, časovú os dejín, kultúrne špecifiká a podobnosti, priestory miest a mapovanie prírodného prostredia, významné osobnosti či povesti o hradoch a prírodných útvaroch. Všetky informácie sú pre návštevníkov pripravené v dvojjazyčnej verzii, teda v slovenčine i v slovinčine.   Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: