17 máj 2017 - 13:19

Noc múzeí 2017 - Ohňová show, strašidelné prehliadky aj praveký archeofestival

Foto: Noc múzeí 2017 - Ohňová show, strašidelné prehliadky aj praveký archeofestival
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Múzeá a galérie na celom Slovensku budú počas soboty 20. mája pre svojich návštevníkov otvorené do neskorých večerných hodín. Stane sa tak v rámci celoeurópskej aktivity Noc múzeí a galérií, do ktorej sa v tomto roku zapoja opäť aj  kultúrne inštitúcie v pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja. 

Krajské múzeum v Prešove

V Krajskom múzeu v Prešove štartuje populárne podujatie o 14:00 hod. tvorbou plagátu Noc múzea 500 autormi a fotografovaním sa v ráme. Pre milovníkov umenia a kultúry je pripravená škola tanca, spevu i ukážky hry na originálne hudobné nástroje. Istú dávku tajomnosti zaručuje aj archeologické pátranie po poklade Františka Rákociho či strašidelné večerné prehliadky expozícií vrátane suterénov. Zábavu sľubuje rovnako módna prehliadka z čias dávno minulých i rockový koncert kapiel Posledné decembrové dni a Duben v Pešti, ktorý uzatvára sobotňajší program o 22:00 hod.

Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou

Špeciálne ladený je tento deň aj vo Vlastivednom múzeu v Hanušovciach nad Topľou. Ten sa ponorí nielen do nedávnej histórie šľachticov a šľachtičien, ale dokonca do staršej doby kamennej. V archeoparku sa bude opravovať stan z kožušín, štiepať kameň, rozkladať oheň, piecť zajac v jame či opracovávať drevo kamenným nožom za zvukov pravekej hudby.  O pár storočí ďalej sa posunie v čase tamojší kaštieľ. V talóne sú komentované prehliadky Medzianskeho hrádku, koncert vážnej hudby, rozprávanie o rode Dessewffy i hľadanie pokladu rytiera Johanesa.

Ponocovanie sa tu končí o 22:30 hod.

Podtatranské múzeum - pobočka v Spišskej Sobote

Podtatranské múzeum, ktoré je momentálne v rekonštrukcii, pripravilo program v pobočke v Spišskej Sobote.  Noc múzeí sa tu stretla s otvorením letnej sezóny a pre širokú verejnosť je tu nachystaných niekoľko netradičných spojení histórie a súčasnosti. Lákadlom je nepochybne výstava legendárnych modelov novodobej hračky Lego, ale i tatranský Omnibus, architektonické dominanty európskych a svetových miest či vláčik pre najmenších. Súčasťou tohto dňa budú aj moderované prehliadky expozícií múzea a historického námestia Spišskej Soboty. 

Ľubovnianske múzeum

Svoje brány v neskorých nočných hodinách v sobotu otvorí aj Ľubovnianske múzeum. Jeden z najnavštevovanejších hradov kraja tentoraz stavil na zážitkovom príbehu uhorskej rodiny Raiszovcov, ktorá žila na hradnom panstve od roku 1825 do roku 1880. Vstupy začínajú o 21.00 a končia o 21.45 h. Dve hodiny pred polnocou odštartuje nočná ohňová show v podaní skupiny historického šermu Bojník.  

Kežmarský hrad

Návštevníci môžu počas soboty zvlášť obdivovať aj Kežmarský hrad. Okrem stálych expozícií dokumentujúcich vývoj Kežmarku a okolia od najstarších čias po súčasnosť, unikátnej prehliadky automobilových veteránov v areáli hradu, je tu pre záujemcov pripravená o 18.00 h špeciálna lahôdka – prednáška  o tajomstvách hrobiek čínskych cisárov. Súčasťou dňa sú aj nočné prehliadky hradu.  

Šarišská galéria v Prešove

Aj napriek rozsiahlej rekonštrukcii sa ponocovať bude aj v Šarišskej galérii v Prešove. Podujatie otvára o 16-tej hodine divadelné predstavenie pre najmenších a pokračuje zaujímavým interaktívnym programom. Na výber sú ukážky reštaurátorských prác, kurátorské sprievody a prehliadky aktuálnych výstav, workshopy, premietanie cestovateľských fotografií i animovaného filmu. Organizátori plánujú záver aktivít o 22.00 hodine. 

Tatranská galéria v Poprade

Okrem výstav na návštevníkov čakajú od 10-tej hodiny dopoludnia tvorivé dielne v spontánnej a skupinovej maľbe, kolážach či voľnej kresbe. Zábavu sľubuje aj obrázkové Človečko, skladanie Maxipuzzle a súperenie v Maxipexese. Tak ako po iné roky program uzatvára divadelné predstavenie, ktoré končí o 21.00 h.  

Šarišské múzeum v Bardejove

Celoeurópsky sviatok, aj keď v odlišných termínoch, si pripomenie aj Šarišské múzeum v Bardejove. Nočné podujatie odštartuje už v piatok 19. mája večernou prehliadkou expozície ikon s lektorským výkladom o 18-tej hodine. Pripravené sú aj ukážky z priebehu reštaurátorských prác. V nedeľu 21. mája k tomu pribudnú aj tvorivé dielne, v ktorých si návštevníci budú môcť na vlastnej koži vyskúšať hrnčiarske remeslo.

Vihorlatské múzeum v Humennom

Najbližšia nedeľa bude výnimočná aj vo Vihorlatskom múzeu v Humennom. Renesančný kaštieľ ponúkne impozantné historické a sakrálne expozície, výstavy i vystúpenie mužskej speváckej skupiny Rusinija. V skanzene môžu zaujať najmä ukážky tradičných remesiel a jazda na koňoch. Program doplní pravoslávna bohoslužba v kostolíku sv. Michala Archanjela a v poradí už 4. ročník rusínskeho festivalu, na ktorom sa predstavia folklórne súbory z celého regiónu.


„Múzeá a galérie organizujú mimoriadne programy v mesiaci máj už po 13-ty krát. Hlavným cieľom podujatia je netradičnou formou priblížiť činnosť múzeí a galérií širokej verejnosti, odhaliť tajomstvá práce, ktoré sú ukryté pred zrakmi návštevníkov a prispieť tak k pochopeniu významu týchto inštitúcií pri ochrane kultúrneho dedičstva,“ uviedla Daša Jeleňová, hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja.

S myšlienkou spájať všetky múzeá a galérie v Európe raz do roka - v jeden deň, v jednu noc - prišlo francúzske ministerstvo kultúry pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí, ktoré si pripomíname 18. mája. 


Miesto: Prešovský kraj
Dátum: 20.05.2017 - 13:00


Dopravný servis
Kapušany
Prekážka na ceste
00:16
Prešovská
Policajná hliadka
00:14
D1
Prekážka na ceste
00:12
Sabinovska
Policajná hliadka
23:11
Levočská
Jama na ceste
23:11
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.