13 február 2018 - 10:34
Miroslava Ondáková

Organ v prešovskej katedrále svätého Mikuláša je nominovaný na grant Nadácie VÚB, pomôžte ho opraviť

Foto: Organ v prešovskej katedrále svätého Mikuláša je nominovaný na grant Nadácie VÚB, pomôžte ho opraviť
Foto: nadaciavub.sk
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Organ v katedrále svätého Mikuláša vďaka grantu Nadácie VÚB sa bude môcť zreštaurovať. Nadácia VÚB vyhlásila súťaž o grand na opravu jedného z historických organov. Rozhodnite sa pre jeden z organov, dajte mu svoj hlas a pomôžte tak získať financie na jeho reštaurovanie. Hlasovať je možné od 12. februára do 25.februára 2018 na webovej stránke Nadácie VÚB https://www.nadaciavub.sk/poklady/. Víťaznému organu s najvyšším počtom hlasov udelí Nadácia VÚB grant na reštaurovanie.

Najstarší zachovaný kompletný organový prospekt sa nachádza v Rímsko-katolíckom kostole sv. Mikuláša v Prešove. Päť dielny renesančno–ranobarokový organ pochádza z 1. pol. 17. storočia a je umiestnený v západnej časti kostola. Pozostáva zo 43 registrov umiestnených v troch skriniach, má 3 480 píšťal a 20 zvonov. Nástroj má unikátnu výzdobu. Organ bol prestavaný asi pred 100 rokmi a jeho obnovu financovali z daru od krajanov z USA. Medzi kolaudátorov nástroja patril aj významný slovenský skladateľ (o.i. aj organista) Mikuláš Moyzes. Snahou je zreštaurovať do pôvodnej podoby nástroj, ktorý patrí ku koloritu Prešova i jeho dominanty už takmer 4 storočia.

Prvé zmienky na Slovensku o organoch v kronikách sú zo 14. storočia. V jednej sa našiel zápis o spore medzi organom a kláštorom, lebo majster za svoju prácu vymáhal 40 zlatých a jazdeckého koňa, ako to vraj bolo dohodnuté v zmluve. Máme aj zachované časti nástrojov z obdobia neskorej renesancie. Jeden z najstarších v celistvosti zachovaných nástrojov pochádza z roku 1651. Najviac historických organov sa zachovalo v regiónoch stredného Slovenska, Spiša, Gemera a Trnavy, a významné organy sa nachádzali aj v Bratislave. Napríklad ten v bratislavskej Redute bol súčasťou koncertného života mesta a dlho jediným koncertným nástrojom na Slovensku.Zdroj: nadaciavub.sk


Dopravný servis
D1
Dopravná nehoda
23:15
D1
Policajná hliadka
22:18
Šarišská Poruba
Zver pri ceste
22:16
D1
Kolóna
22:15
Prešovská
Policajná hliadka
21:11
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.