06 jún 2018 - 10:41
Miroslava Ondáková

Film Miša Hudáka, Upre: skutočne rómske odpovede 20. júna i v Poprade

Foto: Film Miša Hudáka, Upre: skutočne rómske odpovede 20. júna i v Poprade
Foto: Karpatská nadácia

Do slovenských miest sa dostane film Upre: skutočne rómske odpovede o projektoch podporených Programom rozvoja rómskych komunít, ktorý v Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji realizuje Karpatská nadácia v spolupráci s Nadáciou Ekopolis.

Štyridsaťminútový film dokumentaristu Miša Hudáka zjednocuje deväť krátkych dokumentov o jednotlivých projektoch a Rómoch a Rómkach, ktorí sa do nich zapojili. Projekty riešia rôznorodé potreby rómskych komunít. Dopomohli Rómom zamestnať sa a získať väčšiu sebestačnosť, vylepšiť výchovu detí, ale aj zlepšiť podmienky bývania a kvality života.

Po úvodnom, januárovom premiérovom premietaní filmu v Košiciach si ho v júni budú môcť pozrieť aj diváci v Bratislave, Banskej Bystrici, Poprade a Spišskej Novej Vsi na premietaniach spojených s verejnou diskusiou.

Vo filme Upre diváci uvidia príbeh Eleonóry Liptákovej a Eriky Polgáriovej, učiteliek z Dobšinej, ktoré v roku 2013 napísali vtedajšiemu ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi otvorený list o negatívnej situácii v rómskej komunite s ktorou sa nič nerobilo a jej problémy narastali. 

Tým najväčším problémom bol vysoký počet maloletých matiek. Veľa školopovinných dievčat na základnej škole malo už po 2 deti a mnohé na výchovu detí neboli pripravené. Keďže sa učiteľky odpovede ani pomoci z ministerstva nedočkali, založili si občianske združenie Detstvo deťom. V rodinnom dome svojpomocne vlastnými silami vybudovali komunitné centrum kopírujúce domácnosť s kuchyňou, detskou izbou, obývačkou. Vybranú skupinu mladých rodín učia ako sa starať o deti a venujú sa aj sexuálnej výchove, aby mladé rodiny robili správne rozhodnutia o svojej budúcnosti a ďalších potomkoch. Tento projekt s úžasnými výsledkami podporujeme v rámci Programu rozvoja rómskych komunít už tretí rok a v roku 2018 budeme s tímom združenia Detstvo deťom spolupracovať na šírení ich modelu a poznatkov iným organizáciám, ktoré pôsobia v rómskych komunitách,“ hovorí riaditeľka Karpatskej nadácie Laura Dittel.

Miesto: Poprad
Dátum: 20.06.2018 - 10:00
Zdroj: Karpatská nadácia


Dopravný servis
D1
Iné nebezpečenstvo
17:15
Levočská
Policajná hliadka
17:13
D1
Prekážka na ceste
17:11
D1
Práca na ceste
16:14
D1
Policajná hliadka
16:13
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.