25 jún 2018 - 10:43
Miroslava Ondáková

Výstavu Petrolejové lampy–funkčnosť a krása sprevádzajú prednášky spojené s múzeom v Krosne

Foto: Výstavu Petrolejové lampy–funkčnosť a krása sprevádzajú prednášky spojené s múzeom v Krosne
Foto: Krajské múzeum Prešov

Od 10. mája 2018 je v TRIPOLITANE - Krajskom múzeu v Prešove, Rákociho paláci inštalovaná cenná výstava s názvom Petrolejové lampy – funkčnosť a krása. Predstavuje výber z najnovších akvizícií Podkarpatského múzea v Krosne (Poľsko), ktoré spravuje jednu z najväčších zbierok petrolejových lámp na svete.

Okrem súboru lámp, ktoré sú v takomto  výbere po prvýkrát vystavované za hranicami Poľska, sú súčasťou výstavy historické doklady súvisiace s Ignacym Lukasiewiczom, vynálezcom petrolejovej lampy, s ťažbou ropy a jej  spracovaním. Výstava je realizovaná v rámci eponymného projektu podporeného Fondom na  podporu umenia. V Rákociho paláci v Prešove bude výstava do konca augusta, potom sa  presunie do ďalšieho zariadenia TRIPOLITANY- do Kaštieľa Stropkov

Počas trvania výstavy „Petrolejové lampy – funkčnosť a krása“ v Prešove sú pripravené dve sprievodné podujatia, ktorými chceme bližšie predstaviť partnerské múzeum v Krosne a jeho zbierku petrolejových lámp. Prvé z týchto podujatí – prednáška riaditeľa Podkarpatského múzea v Krosne mgr. Jana Gancarského pod názvom „Krosno – malý Krakov a jeho múzeum“ sa uskutoční v novom cykle múzejných podujatí Poznávame svet – poznávame seba dňa 27. 6. 2018 o 16.00 hod. v Rákociho paláci v Prešove,“ informuje Krajské múzeum Prešov.

Múzeum v neďalekom Krosne je okrem zbierky petrolejových lámp známe aj hodnotnými expozíciami umenia, skla, dejín a v posledných rokoch najmä otvorenou archeologickou expozíciou – skanzenom  Karpacka Troja v Trzczinici. Prednáška je súčasťou projektu Petrolejové lampy – funkčnosť a krása, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Miesto: Rákociho palác, Prešov
Dátum: 27.06.2018 - 16:00

Zdroj: Krajské múzeum Prešov


Dopravný servis
D1
Iné nebezpečenstvo
17:15
Levočská
Policajná hliadka
17:13
D1
Prekážka na ceste
17:11
D1
Práca na ceste
16:14
D1
Policajná hliadka
16:13
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.