11 júl 2018 - 13:48
Miroslava Ondáková

Iniciatíva Troch morí podporuje projekt Via Carpatia, Európske regióny majú k sebe bližšie

Foto: Iniciatíva Troch morí podporuje projekt Via Carpatia, Európske regióny majú k sebe bližšie
Foto: PSK

Prehlbovanie už existujúcej spolupráce a nadviazanie nových oblastí medzi členskými štátmi Európskej únie zo strednej a východnej Európy bol cieľ Fóra regiónov Iniciatívy Troch morí, ktorá sa konala 3. júla v Jasionke. Podujatia pod patronátom prezidenta Poľskej republiky Andrzeja Dudu sa zúčastnili stovky hostí. Pozvanie maršálka Podkarpatského vojvodstva Wladyslawa Ortyla prijal aj predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. 

Iniciatíva Troch morí je kooperačná platforma 12-tich krajín Európskej únie, nachádzajúcich sa medzi Baltským, Jadranským a Čiernym morom. Zámerom je posilniť spoluprácu stredoeurópskych štátov v energetike, digitalizácii a dopravnej infraštruktúre. Neformálny projekt iniciovalo v roku 2015 Chorvátsko spolu s Poľskom.

„Ide o novú a dôležitú etapu vo vývoji iniciatívy Troch morí, ktorú vítam s veľkou radosťou a vďačnosťou. Po stretnutí s Fórom regiónov otvárame novú kapitolu tejto spolupráce, jej miestny a cezhraničný rozmer. Ide o dôležitý krok pre budovanie súdržnosti a uskutočnenie spoločných plánov,“ uviedol na otvorení prezident Poľskej republiky Andrzej Duda. 

Hosťami fóra boli predstavitelia poľskej vlády, parlamentu, vojvodstva, veľvyslanci i zástupcovia Českej republiky, Slovenska, Bulharska, Rumunska, Chorvátska a Maďarska.

„Je pre nás cťou, že môžeme byť hostiteľmi tohto fóra. Naša geografická poloha a potenciál nás predurčujú k iniciácii spolupráce v tejto oblasti. Je dobré, že táto regionálna politika sleduje národnú politiku. Organizácia tejto akcie je preto významným príspevkom k doterajším aktivitám a zvyšuje ich skutočný rozmer v rámci regionálnej spolupráce, najmä v oblasti dopravnej infraštruktúry,“ povedal maršálek Podkarpatského vojvodstva Wladyslaw Ortyl.

Jednou z najviac diskutovaných tém medzinárodnej konferencie bol projekt Via Carpatia. Vybudovanie medzinárodného cestného koridoru a prepojenie siedmich krajín je modelovým príkladom spolupráce medzi štátmi 3SI – Iniciatívy troch morí vrátane Slovenska a konkrétne i Prešovského samosprávneho kraja.Zdroj: TS PSK


Dopravný servis
D1
Iné nebezpečenstvo
17:15
Levočská
Policajná hliadka
17:13
D1
Prekážka na ceste
17:11
D1
Práca na ceste
16:14
D1
Policajná hliadka
16:13
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.