• 5. september 2025 o 09:27 / aktualizované 07.09. o 08:15

Žiaci mali začať chodiť do škôl v Prešove, ktoré sú vzdialené 20 kilometrov. Rodičia nesúhlasia, deti sa učia dištančne

Foto: Žiaci mali začať chodiť do škôl v Prešove, ktoré sú vzdialené 20 kilometrov. Rodičia nesúhlasia, deti sa učia dištančne
Foto: pexels.com, Artem Podrez

Starší žiaci z rómskej osady v Malom Slivníku mali od septembra začať navštevovať základné školy v meste Prešov. Obec bola zaradená do prešovského školského obvodu, no rodičia detí s tým nesúhlasia. Ako uvádza TV Markíza, z toho dôvodu sa momentálne učia dištančne a doma vypĺňajú pracovné listy

Dôvodom tejto zmeny je, že mesto Prešov má väčší počet základných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Žiaci z Malého Slivníka majú byť vďaka tomu rovnomerne rozdelení medzi školy. Týmto rozhodnutím sa má znížiť riziko nadmernej koncentrácie žiakov z marginalizovaných rómskych komunít na jednej škole.

Rodičia detí s tým však nesúhlasia, prihlásili ich preto do inej školy. Žiaci boli v prvý školský deň na slávnostnom otvorení, no do tried v Terni sa nemôžu vrátiť. Podľa rozhodnutia mali nastúpiť do desiatich prešovských škôl. Rodičia sa o tom však dozvedeli koncom augusta a rozhodnutie kritizujú.


Nateraz sa žiaci majú učiť doma, online hodiny zatiaľ nemali. Dostali len pracovné papiere, ktoré majú vyplniť. Ani s tým rodičia nesúhlasia a myslia si, že by mali ísť do škôl. Deti sa rozhodli zapísať na školu v Tulčíku, ktorá je bližšie. Ako však uviedol riaditeľ školy Martin Klempay, majú voľné kapacity, no nemôžu prijať všetkých. 

Ak nastane situácia, že deti v Tulčíku neprijmú a úrad nezmení rozhodnutie, budú musieť dochádzať do škôl v Prešove. Rodičia s tým však nesúhlasia a dokonca už spísali petíciu. 

Minútky zo Slovenska