Rokovali o futbalovom štadióne a jeho rekonštrukcií


Foto: Rokovali o futbalovom štadióne a jeho rekonštrukcií Foto: ilustračné

„Mesto je rekonštrukcii futbalového štadióna naklonené, no v prvom rade sa musí zjednotiť konečná predstava rekonštrukcie medzi vedením Slovenského futbalového zväzu a 1. FC Tatran Prešov,“ skonštatovala dnes primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová po stretnutí s prezidentom SFZ Jánom Kováčikom a Miroslavom Remetom, prezidentom a predsedom predstavenstva 1. FC Tatran Prešov.

Dnešné rokovanie priamo na futbalovom štadióne 1. FC Tatran Prešov bolo hlavne o objasňovaní si finálnej verzie jeho rekonštrukcie. Vedenie 1. FC Tatran Prešov presadzuje predovšetkým vybudovanie novej hlavnej tribúny, pričom jeho ostatné, betónové časti by dostali zastrešenie a možno aj novšie sedačky.

Slovenský futbalový zväz by najradšej presadil unifikovaný projekt, ktorého podstatou je hlavne redizajn tribún, teda prestrešenie nezakrytých častí a nové sedačky na celom štadióne. 

„Je to o kompromise, na ktorom sa musia zhodnúť Slovenský futbalový zväz a vedenie 1. FC Tatran, ktorý v konečnom dôsledku musí nájsť pochopenie aj u poslancov mestského zastupiteľstva. Tým by pred schvaľovaním mal byť predložený konečný projekt. Ja verím, že sa spoločné riešenie nájde,“ pripomenula primátorka Andrea Turčanová.

„Musíme trvať na požiadavke komfortu a estetiky. Prostredie priťahuje a naše skúsenosti hovoria z Popradu o niekoľkonásobnom zvýšení návštevnosti na zápasoch,“ obhajoval zväzom navrhované riešenie Ján Kováčik. Miroslav Remeta oponoval, že iba samotný redizajn hlavnej tribúny nie je riešením, pretože obnovu potrebuje aj zázemie v jeho útrobách. To terajšie udržujú už len silou vôle.

„Mali by sme si povedať, čo z našich plánov môžeme skombinovať,“ dodal. Kompromisom, na ktorom sa futbaloví prezidenti zhruba dohodli, by mohlo byť riešenie postaviť novú hlavnú tribúnu zhruba pre štyri tisícky divákov a zároveň novú prestrešenú protiľahlú tribúnu s kapacitou okolo dvoch tisíc futbalových fanúšikov. „Musíme sa však baviť o konkrétnych číslach. Značnú časť financií by totiž pohltili búracie práce,“ doplnil Miroslav Remeta.

Projekt obnovy štadiónov, ktorý podporila aj vláda Slovenskej republiky, dotuje Slovenský futbalový zväz. Prešov by na rekonštrukciu získal 2,4 milióna eur, spoluúčasť mesta by predstavovala 1,6 milióna eur. „Pre mesto je takáto suma zásahom do rozpočtu. Riešením by mohli byť úverové zdroje. Aj tu si myslím, že ak sa chce, tak sa financie nájdu,“ zdôraznila primátorka.

Okrajovo sa na stretnutí hovorilo aj o možnosti postaviť úplne nový štadión na inom mieste v Prešove. Vzhľadom na miestnu futbalovú tradíciu však túto myšlienku zúčastnení odsunuli do úzadia. Primátorka verí, že mestu sa podarí stihnúť aj konečný termín, 31. máj, dokedy sa musí mesto vyjadriť, či podporí proces rekonštrukcie štadióna: „Mimoriadne zastupiteľstvo bude trinásteho mája, verím, že dovtedy bude pripravený materiál pre poslancov.“

Miesto: -
Dátum: 01.06.2015


Prečítajte si viac: