- 29. október 2025 o 11:00
Cestári v Prešovskom kraji sú už plne v akcii, v Ždiari odhŕňali prvý sneh, kto ešte nemá prezuté, je najvyšší čas
Zima sa v podtatranskom regióne prihlásila o slovo. Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) už má za sebou prvý zimný zásah sezóny 2025/2026.
„Prvý zimný zásah cestárov SÚC PSK v zimnom období 2025/2026, tak ako v uplynulých rokoch, bol vykonaný v podtatranskom regióne,“ informovala organizácia.
Cestári z oblasti Poprad zasahovali 24. októbra 2025, keď sa výrazne zhoršili klimatické podmienky. Do terénu vyrazili mechanizmy, ktoré odpluhovali čerstvo napadnutý sneh z vozovky cesty I/66 v katastri obce Ždiar v celkovej dĺžke približne 10 kilometrov.
O deň neskôr, 25. októbra 2025, už museli cestári nasadiť aj chemický posyp, pretože v skorých ranných hodinách sa na cestách objavila poľadovica. „Na ceste II/537 v úseku Lysá Poľana – Ždiar – Podspády – štátna hranica SR/PL a na ceste III/3078 v úseku Podspády – Tatranská Javorina vykonali posyp na zmiernenie poľadovice,“ uviedla SÚC PSK.
Na tieto úseky bolo použité približne päť ton chemického posypového materiálu.
Zimná sezóna sa blíži. Kedy je čas prezuť pneumatiky?
Prvé snehové vločky a poľadovica v Tatrách sú jasným signálom aj pre vodičov. Čas prezuť na zimné pneumatiky je tu. Podľa zákona je vodič povinný mať na aute zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca, ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.
To však neznamená, že treba čakať na kalamitu. Odborníci odporúčajú prezuť už pri poklese teplôt pod 7 °C, keď letné gumy strácajú priľnavosť.
Okrem bezpečnosti ide aj o zákonnú povinnosť, za jazdu na letných pneumatikách v zimných podmienkach hrozí pokuta, a v prípade nehody poisťovňa môže odmietnuť plnenie. Zimná údržba ciest na severe Slovenska tak oficiálne odštartovala. A hoci sa prvý sneh zatiaľ drží len vo vyšších polohách, vodiči by nemali nič podceniť. Zima sa už rozbieha a cestári sú pripravení.
Minútky zo Slovenska
- 10:00 Vlčiak napadol v Svätoplukove tehotnú ženu, ktorá skončila na zemi. Jej malý psík skončil v ostrých zuboch a neprežil
- 09:50 Na posledný aprílový týždeň sú na východe naplánované odstávky elektriny, niektorí nebudú mať ani vodu
- 09:38 Vodiči dajte pozor, na vjazde do Piešťan sa zrazili dve autá s autobusom. Na úseku sa zdržíte desiatky minút
- 09:30 V Ranči pri Žiline môže pribudnúť nová exotická šelma. Rozhodovať budú aj mestskí poslanci
- 09:20 FOTO: V obci neďaleko Levíc večer horelo. Podľa starostu je málo pravdepodobné, že požiar vznikol samovoľne
- 09:10 Polícia cez víkend uzavrela Rázusovo nábrežie. Pri Moste SNP sa nachádzal neznámy predmet
- 09:10 Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie, na Slovensko prichádza poľský gigant
- 09:10 Obec pri Banskej Bystrici upozorňuje ľudí na výskyt medveďa, napadol aj vlečky s včelami
- 09:00 Príbuzní na Spiši zažili mrazivé chvíle, z hrobu počuli klopanie aj búchanie. Policajti podľa svedka dokonca utekali
- 08:40 Cyklisti z Hlohovca sa dočkajú, Hlohovec a Sereď spojí bezpečný 7,6 km dlhý úsek po hrádzi Váhu
- 08:40 Horkýže Slíže chystajú po 5 rokoch veľkú novinku: Na megaturné sa s novým albumom prestavia aj v Bystrici
- 08:36 Polícia odvoláva pátranie po mladučkej Kristíne z Liptova. Z domu odišla počas noci
- 08:28 Aktuálne z dopravy: Pozor na nehodu na križovatke v Nitre. Na R1 je odstavené osobné auto
- 08:17 V Bratislave a okolí sa v pondelok zdržíte na viacerých úsekoch
- 08:10 Pozor v Považskej Bystrici sa na Partizánskej stala nehoda, na obchádzke sa už zdržíte, pred Ladami stojí pokazené auto