- 3. november 2025 o 16:30
Gašpar radí ľuďom, aby sa poistili a zamykali si bicykle. Kriminalitu vraj nemožno riešiť policajtom na každom rohu
Podpredseda parlamentu a bývalý policajný prezident Tibor Gašpar (Smer-SD) v relácii Na telo diskutoval s poslankyňou Máriou Kolíkovou (SaS) o kriminalite na Slovensku, úpravách Trestného zákona a aktuálnej situácii v bezpečnostných zložkách.
Podľa Gašpara kriminalita na Slovensku dlhodobo klesá. Tvrdí, že podľa štatistík v porovnaní s minulým rokom evidujeme o 1 582 trestných činov menej, a nižší je aj počet priestupkov. V súvislosti s nárastom drobných krádeží však odporúča, aby boli ľudia zodpovední a opatrní.
„Boj s kriminalitou nie je o tom, že ku každej horalke postavíte policajta,“ povedal Gašpar. Podľa neho nie je riešením znižovať hranicu, od ktorej sa z priestupku stáva trestný čin. Aktuálna koalícia ju novelou Trestného zákona zvýšila z 266 na 700 eur. Ľuďom radí, aby sa poistili a zamykali si bicykle.
S tvrdeniami Gašpara nesúhlasila bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Tvrdí, že štát nebol na nové pravidlá pripravený a okresné úrady aj polícia sú preťažené. Navrhuje preto, aby sa pri opakovanej krádeži v hodnote napríklad 100 až 200 eur počas 12 mesiacov už jednalo o trestný čin.
Obaja sa zhodli, že k zmenám bude treba pristúpiť, no s iným prístupom. Gašpar aj Kolíková pripúšťajú, že treba prísnejšie postihovať recidivistov, no zároveň vylučujú väzenie za krádeže vecí s nízkou hodnotou. V hre je teda nový kompromis: systém, ktorý by rozlišoval náhodné priestupky od opakovaných činov.
Problém drobných krádeží sa stal v posledných týždňoch politickou témou. Primátori viacerých miest tvrdia, že zodpovednosť leží na štáte, ministerstvo vnútra však ukazuje prstom na opozíciu. Situáciu sleduje aj generálny prokurátor, ktorý vládu varoval pred dôsledkami zmien v Trestnom zákone.
Minútky zo Slovenska
- 17:00 Letné prázdniny by mohli začať skôr. Drucker pripustil skorší koniec škôl, vysvedčenia by rozdali posledný júnový piatok
- 17:00 Pomôžte oživiť historické skleníky v Zámockej záhrade, kedysi sa tam pestovali ananásy. Hlohovec hľadá dobrovoľníkov
- 17:00 VIDEO: Hasiči v Trnovom oslávili 100 rokov. Obcou prešla spanilá jazda hasičských vozidiel
- 17:00 Dvojročný Alex trávi viac času v nemocniciach než na ihrisku, známy podnikateľ z Prievidze vyzýva obyvateľov k pomoci
- 17:00 Horkýže Slíže chystajú po 5 rokoch veľkú novinku: Na megaturné sa s novým albumom prestavia aj v Bystrici
- 16:40 Horkýže Slíže chystajú po 5 rokoch veľkú novinku: Na Slížovici pokrstia nový album a odštartujú megaturné
- 16:00 Malí a veľkí Košičania sa vrátia do minulosti. Na cesty vyrazia historické električky, odvezú vás aj parné lokomotívy
- 16:00 Najskôr "Na stráž", teraz kladivo a kosák. Bývalý žilinský poslanec opäť vyvoláva vášne
- 16:00 Dubničania spomínajú na učilište, ktoré vychovalo celé generácie odborníkov, o žiakov bolo postarané vo všetkom
- 16:00 PRIESKUM: Dankova SNS by v apríli skončila mimo parlamentu, jazýčkom na váhach by mohol byť Matovič
- 16:00 VIDEO: Bežná situácia na ceste vyvolala medzi šoférmi v Žiari búrlivú debatu. Ako správne stáť na tejto križovatke?
- 15:30 VIDEO: Tunel Horelica je zatvorený, vodiči prechádzajú cez Čadcu. Obmedzenia potrvajú do nedele
- 15:22 Na križovatke pri Amfiteátri zrazilo auto kolobežkára
- 15:09 Smrteľná nehoda neďaleko Banskej Štiavnice: Cyklista sa zrazil s policajtkou v aute, na mieste zomrel
- 15:00 Štátni ochranári spustili web, na ktorom nájdete informácie o výskyte medveďov