• 16. január 2026 o 17:00

FOTO: Prešovská nemocnica vstupuje do éry robotickej chirurgie. Za sebou má už zopár úspešných operácií

FOTO: Prešovská nemocnica vstupuje do éry robotickej chirurgie. Za sebou má už zopár úspešných operácií
Foto: FNsP J. A. Reimana | Zobraziť galériu

Fakultná nemocnica J. A. Reimana v Prešove privítala nový robotický chirurgický systém Da Vinci. Patrí medzi najmodernejšie technológie v oblasti minimálne invazívnej chirurgie. Nemocnica zavedenie tohto systému považuje za výrazný posun v poskytovaný zdravotnej starostlivosti.

V rámci oddelenia urológie bolo vykonaných 9 robotických radikálnych prostatektómií u pacientov s nádorom prostaty. Na oddelení urolológie boli zrealizované tri robotické operácie inguinálnej (slabinovej) hernie a v najbližšom období chirurgický tím plánuje rozšírenie robotických výkonov. V rámci odboru gynekológie boli úspešne a bez komplikácií zrealizované 4 robotické hysterektómie pri benígnych diagnózach.

Galéria: 3 fotky

Pomocou systému chcú vykonávať aj ďalšie operácie na oddelení urológie, rovnako sa otvára možnosť spolupráce s chirurgmi a gynekológmi pri najnáročnejších brušných a panvových operáciách. V oblasti otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku sa bude robotický systém využívať pri špičkových výkonoch, ako je transorálna robotická chirurgia pri liečbe zhubných nádorov dutiny ústnej, hltana a hrtana.

„Najväčším benefitom je možnosť operovať v ťažko dostupných miestach s maximálnou šetrnosťou k okolitým tkanivám, čo vedie k lepším funkčným výsledkom pre pacienta,“ vysvetľuje primár oddelenia otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, MUDr. Jozef Jenča.

Ako uvádza TV Markíza, systém kúpilo ministerstvo obrany ako zriaďovateľ nemocnice za viac ako 1,7 milióna eur. Pomocou robota doteraz operovali zadarmo, od ďalších pacientov však budú pýtať poplatok 700 eur. Položka je v cenníku uvedená ako poplatok za výber operatéra. Nemocnica spoplatnenie odôvodňuje tým, že zákrok je drahší oproti výkonu, ktorý hradí zdravotná poisťovňa. V prípade pacientov, ktorí si to nemôžu dovoliť, nemocnica zohľadní ich sociálnu situáciu.

Systém môžu využiť aj pri liečbe chrápania, spánkového apnoe, odstraňovaní nezhubných útvarov, operáciách štítnej žľazy, vrodených vývojových krčných anomálií či rekonštrukčných výkonoch. Predtým, ako bol v nemocnici systém zavedený, odborné tímy prešli niekoľkomesačnou intenzívnou prípravou.


Minútky zo Slovenska