×

Prečo sledovať WhatsApp

  • odstávky elektriny, tepla a vody,
  • uzávierky ciest, nehody,
  • meškania vlakov a MHD,
  • mimoriadne udalosti,
  • dôležité správy.
Sledovať WhatsApp
  • 3. február 2026 o 13:40

VIDEO: Bardejovčana Šmilňáka po kauze s alkoholom nahrádza dlhoročná lekárka Monika Kolejáková, KDH má novú poslankyňu

KDH mení poslanca. Šmilňáka strieda lekárka Monika Kolejáková

Foto: VIDEO: Bardejovčana Šmilňáka po kauze s alkoholom nahrádza dlhoročná lekárka Monika Kolejáková, KDH má novú poslankyňu
Foto: Facebook/ Milan Majerský, Martin Šmilňák

Kresťanskodemokratické hnutie má v Národnej rade novú poslankyňu. Poslanecký mandát preberá Monika Kolejáková, lekárka z Nových Zámkov, ktorá nastupuje na miesto exposlanca Martina Šmilňáka.

O zmene informoval predseda KDH Milan Majerský, ktorý novú poslankyňu predstavil ako odborníčku z praxe. „Monika je lekárka s dlhoročnou praxou, ktorá celý život počúva ľudí a hľadá riešenia tam, kde systém zlyháva,“ uviedol Majerský. Podľa jeho slov prichádza do parlamentu s témami dostupného zdravotníctva, vzdelávania zdravotníkov a pomoci rodinám so zdravotne znevýhodnenými deťmi.

     

Nahrádza poslanca, ktorého stál mandát alkohol za volantom

Monika Kolejáková preberá mandát po Martinovi Šmilňákovi, ktorý sa koncom januára vzdal poslaneckého kresla. Vo svojom poslednom vystúpení v parlamente sa ospravedlnil za jazdu pod vplyvom alkoholu po zrážke so zverou. „Mojím priestupkom som poškodil dôveru občanov v politiku a tiež som vrhol zlé svetlo na tento poslanecký zbor,“ povedal v pléne.

Šmilňák sa kolegom poďakoval za spoluprácu a diskusie, poprial im, aby pracovali v prospech občanov, a na záver mu plénum zatlieskalo. Viacerí poslanci mu zároveň podali ruku.


Rozpory vo výpovediach aj v nameraných hodnotách

Prípad, ktorý ho stál mandát, exposlanec opísal podrobnejšie už skôr. Najprv tvrdil, že „vypil jedno pivo“ a zabudol na to. Neskôr však priznal: „Možno, že som si dal tých pív viacej.“ KDH v oficiálnej tlačovej správe uviedlo, že nafúkal 0,16 promile, podľa policajnej hovorkyne však dychová skúška ukázala 0,48 promile.

Napriek rozporom zdôraznil, že detaily už nepovažuje za podstatné. „To už teraz nie je podstatné, podstatné je to, že to, že som si sadol za volant nebolo správne a to ľutujem, to ma mrzí,“ uviedol. Dodal tiež, že ide o jeho prvý podobný prípad v živote.

KDH od novej poslankyne očakáva plynulé nadviazanie na prácu poslaneckého klubu. Podľa vedenia strany má Monika Kolejáková priniesť do parlamentu najmä odborný pohľad na fungovanie zdravotníctva a praktické skúsenosti z terénu, ktoré majú pomôcť pri príprave systémových zmien.

Minútky zo Slovenska