Jazda na motorke môže byť nebezpečná. Nepreceňujte svoje schopnosti


Foto: Jazda na motorke môže byť nebezpečná. Nepreceňujte svoje schopnosti
Galéria: 4 fotky

Jazda na motorke prináša vodičovi špecifický zážitok, ktorý v aute nezažije, prináša so sebou aj svoje riziko. To sa zvyšuje nerozvážnou jazdou a nepoužívaním ani minimálnych a povinných ochranných prvkov ako je prilba. Ak sa k tomu pripojí jazda na motorke bez evidenčného čísla s otáznym technickým stavom a vodič bez vodičského preukazu, nešťastie je otázkou času. Nehovoriac už, ak je jazdec pod vplyvom alkoholu.

Skutočné dopravné nehody tieto slová len potvrdzujú. Iba 19 ročný Matej zahynul po tom, čo nezvládol vedenie motocykla a narazil do betónového stĺpa elektrického vedenia v obci Majdan, okr. Sabinov. Pravdepodobne vysoká rýchlosť a nesprávny spôsob jazdy sa podpísali pod túto tragickú nehodu. Terénna motorka nemala evidenčné číslo, mladík nemal vodičské oprávnenie na motorky a jazdil bez prilby.

Obdobne došlo aj k ďalšej nehode motocyklistu v obci Poloma, okr. Sabinov, našťastie bez následkov na živote. 23 ročný Dávid na terénnej motorke bez evidenčného čísla, bez prilby a bez vodičského oprávnenia na motorky nezvládol vedenie motocykla a narazil do betónového stĺpa, na ktorom sedelo 14 ročné dievča. Vodič utrpel ťažké zranenia a dievča stredne ťažké. U vodiča motocykla bolo navyše zistené požitie alkoholických nápojov s hodnotou viac ako 1,5 promile. Nakoniec tretí príklad toho ako si niekto zrejme neváži svoj život a život ostatných.

Medzi obcami KomárovBeloveža, okr. Bardejov" onclick="ga('send', 'event', 'tagy', 'prispevky');">Bardejov, zastavili policajti 37 ročného motorkára. Ten síce mal prilbu, ale jazdil na motorke bez evidenčného čísla, mal uložený zákaz vedenia motorových vozidiel a bol pod vplyvom alkoholu, 0,73 promile. 

Jazda na motorkách bez evidenčného čísla, vodičského oprávnenia a prilby je častým javom najmä na odľahlejších dedinách. Mladí chlapci si zadovážia relatívne lacné a silné motorky a bez dostatočných skúseností, často riskantne, jazdia po okolí. Že nemajú ani prilbu pre nich nie je žiadny problém. To že takýmto jazdením porušujú pravidla cestnej premávky je jedna vec, druhá a omnoho závažnejšia je, že maximálne zvyšujú riziko kolíznej situácie a ťažkých až fatálnych následkov na zdraví a živote.

Polícia sa aj na základe vyššie uvedených dopravných nehôd intenzívnejšie zamerala práve na takýchto jazdcoch na motorkách. Chceme však apelovať aj na samotných motorkárov, ktorí sa v predchádzajúcich riadkov našli, ale aj na ich rodičov, príbuzných, kamarátov, susedov, aby im dohovorili aby prestali s takýmto jazdením, prípadne upozornili na nich políciu, kým nie je neskoro.

Hrozba pokuty alebo zákazu šoférovania je v tomto prípade veľmi malý postih oproti

strate života mladého človeka. Slzy žiaľu život už nikomu nevrátia.

Miesto: -
Dátum: 24.07.2015