- 18. február 2026 o 12:48
MIMORIADNE: Vláda vyhlásila stav ropnej núdze, Slovnaft bude čerpať zo štátnych zásob
Slovensko sa po prerušení dodávok cez ropovod Družba ocitlo bez priameho prítoku ropy. Vláda preto od 19. februára vyhlásila stav ropnej núdze a umožní rafinérii Slovnaft dočasne čerpať zo štátnych strategických zásob.
Dodávky ropy na Slovensko a do Maďarska boli zastavené koncom januára po poškodení ropovodu Družba na území Ukrajiny počas bojov. Obnovenie toku touto trasou zatiaľ nie je možné.
Podľa vládneho materiálu potrvá približne 20 až 30 dní, kým sa podarí zabezpečiť dodávky cez ropovod Adria, ktorý vedie z Chorvátska. Toto obdobie má preklenúť uvoľnenie núdzových zásob.
Spoločnosť Slovnaft požiadala o sprístupnenie 250-tisíc ton ropy. Tento objem má podľa nej pokryť minimálne mesiac prevádzky rafinérie v obmedzenom režime a zároveň zabezpečiť plynulé zásobovanie domáceho trhu.
Stav ropnej núdze má platiť najdlhšie do 30. septembra. O ďalšom vývoji a detailoch má po rokovaní vlády informovať ministerka hospodárstva Denisa Saková.
Minútky zo Slovenska
- 12:11 Hľadá sa mladučká Simonka zo Smrečian. Zmizla počas víkendovej noci, nikto nevie, kde môže byť
- 12:00 V Trenčíne budú kvitnúť lekná, na Hviezdoslavovej vybudovali tri jazierka v unikátnej kombinácii
- 12:00 PRIESKUM: Dankova SNS by v apríli skončila mimo parlamentu, jazýčkom na váhach by mohol byť Matovič
- 12:00 Polícia kontrolovala tuningové zrazy v Bratislave: Odhalila desiatky priestupkov
- 11:30 Pokus o vraždu v Trebišove: Muž utrpel vážne zranenia, podozrivého zadržali
- 11:30 Sestrička zo žilinskej nemocnice získala prestížne ocenenie. Za čo si ho zaslúžila?
- 11:11 Štátni ochranári spustili web, na ktorom nájdete najnovšie informácie o výskyte medveďov. Čo všetko tam bude?
- 11:00 Neurológia v košickej Šaci oslávila významné jubileum konferenciou, na ktorej sa stretli viacerí odborníci
- 11:00 Obľúbená televízia po 15 rokoch končí. Diváci ju už nikde v ponuke nenájdu, za projektom stála známa tvár
- 11:00 Poslanec Ľubomír Galko skončil na pohotovosti. Nešťastne spadol, vraj to brutálne bolelo
- 11:00 FOTO: Jozef z Podpoľania začal po ťažkej chorobe pracovať s drevom, jeho unikátne diela poznajú aj vo svete
- 11:00 Cyklisti z Hlohovca sa dočkajú, Hlohovec a Sereď spojí bezpečný 7,6 km dlhý úsek po hrádzi Váhu
- 10:36 Cyklisti na Liptove stretli medvedicu s mláďatami. Postavila sa na zadné, ostali ju pozorovať
- 10:12 Poslanca Jána Ferenčáka fyzicky napadli pred jeho dcérou, prehovoril o tom, čo sa stalo
- 10:00 FOTO: Z obyčajného kurníka sa stal virálny hit. Čech ho prerobil na orginálny a známy fastfood