Počas túry v Slovenskom raji sa vyhnite kontaktu s trombikulami, spôsobujú kožné ochorenie


Foto: Počas túry v Slovenskom raji sa vyhnite kontaktu s trombikulami, spôsobujú kožné ochorenie Foto: priznaky-projevy.cz

Medzi živočíchy, na ktoré by si mali dávať pozor turisti v Slovenskom raji, patria aj trombikuly. Hoci nie sú veľké a ani životu ohrozujúce, spôsobujú silné svrbenie, začervenanie pokožky a vyrážky. Ako informoval Národný park Slovenský raj na oficiálnej internetovej stránke, najväčšiu hrozbu predstavujú v druhej polovici leta a na jeseň.

Trombikula alebo roztočník červený je druh pôdnych roztočov, ktorý sa okrem Slovenského raja vyskytuje tiež v Slovenskom krase a na Muránskej planine. Najčastejšie napáda kožu v oblasti lakťových kĺbov, podpazušia,  v podkolenných jamkách, slabinách, na páse a v miestach kontaktu tela s oblečením. 

Trombikula si v koži hostiteľa vytvorí kanálik, kde sa usídli a kŕmi kožným tkanivom. Po nasýtení larva vypadne z tela. Kým sa tak stane, môže prejsť aj 10 dní, počas ktorých trápi napadnutého silné svrbenie.  


„Na to, aby sme sa trombikulóze vyhli, nie sú potrebné žiadne špeciálne prípravky či opatrenia. Stačí si v rizikových lokalitách neukladať ruksak a oblečenie na zem a sadnúť si na vyvýšené miesto, napríklad na spadnutý kmeň stromu. Keď stojíte alebo kráčate, trombikuly by vás nemali ohroziť. Riziko kontaktu s nimi znížite aj vysokou turistickou obuvou a dlhými nohavicami,” uzavrel Národný park Slovenský raj. Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo