FOTO: Do vyhlásenia 3. stupňa povodňovej aktivity v Kežmarku chýbalo len 7 centimetrov


FOTO: Do vyhlásenia 3. stupňa povodňovej aktivity v Kežmarku chýbalo len 7 centimetrov
Galéria: 9 fotiek
Foto: Prešovak.sk

Mesto Kežmarok v nedeľu 6. augusta 2023 v skorých ranných hodinách o 03:30 hod. vyhlásilo pre celý okres výstrahy 3. stupňa pred dažďom a 2. stupňa pred povodňovými aktivitami. Druhý stupeň povodňovej aktivity bol odvolaný v pondelok 7. augusta o 13:00 hod.

Hladina rieky Poprad sa v priebehu niekoľkých hodín výrazne zdvihla, pričom jej vodný stav dokonca prekročil hranicu 2. stupňa povodňovej aktivity, ktorá je určená v povodňovom pláne. 

Z dôvodu intenzívnych zrážok došlo v priebehu dňa k náhlemu zdvihnutiu hladín všetkých vodných tokov na území mesta Kežmarok s tendenciou stáleho stúpania s možnosťou ich vybreženia, ako aj s možnosťou vyliatia do obytných častí v meste Kežmarok,“ informuje mesto v príspevku na sociálnej sieti. 

Krízový štáb mesta Kežmarok aktuálne spolupracuje so všetkými mestskými organizáciami, hasičskými a záchrannými jednotkami. Primátor mesta Ján Ferenčák pre televíziu KTV zároveň zdôraznil, že do vyhlásenia 3. stupňa povodňovej aktivity chýbalo len sedem centimetrov.

Situácia je už stabilizovaná, čomu dopomohol suchý polder, ktorý sa naplnil a zachytil prvú prívalovú vlnu. Hladina rieky sa tak nezdvihla a 3. stupeň povodňovej aktivity nemusel byť vyhlásený. Ferenčák verí, že sa mu v budúcnosti podarí v rámci mesta vybudovať aj ďalšie suché poldre, ktoré obyvateľov mesta ochránia pred povodňami. 


V meste Kežmarok je taktiež vybudovaná varovacia sieť civilnej ochrany. V prípade 3. stupňa povodňovej aktivity zaznejú v meste sirény na šesť minút stálym tónom s hovoreným slovom: ,pozor, ohrozenie vodouʻ,“ dopĺňa mesto v príspevku

Vodný tok spôsobuje komplikácie aj v obci Huncovce pri Turbíne, odkiaľ občania hlásia rozsiahle záplavy. Po vyliatí z brehov mala voda v tejto lokalite zaplaviť záhrady, ale aj viacero domov. 

Podľa informácií Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) by sa malo počasie v Prešovskom kraji od zajtra (pondelka 7. augusta 2023) začať postupne zlepšovať. Dovtedy je však potrebné brať ohľad na aktuálne výstrahy.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: