Na území Prešovského kraja dnes očakávame búrky. Pretrvať by mali aj počas noci


Foto: Na území Prešovského kraja dnes očakávame búrky. Pretrvať by mali aj počas noci Foto: pixabay.com

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na stredu 23. augusta výstrahy pred búrkami pre celé územie Prešovského kraja. Výstrahy prvého stupňa platia od 12:00 hod. do 20:00 hod. V okrese Vranov nad Topľou je nebezpečenstvo vyššie, platí tu výstraha druhého stupňa od 14:10 hod. do 16:00 hod. 

V oblasti východného Slovenska tak počas popoludnia treba počítať s výskytom prehánok a búrok, ktorých najnebezpečnejším sprievodným javom budú prívalové zrážky,“ informuje Peter Minárik na portáli iMeteo.sk

V tejto oblasti sa očakáva malá pravdepodobnosť výskytu búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút. Prítomné budú aj nárazy vetra v rozsahu 18 až 23 metrov za sekundu (65 až 85 kilometrov za hodinu) a s krúpami. 

Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný výrazný vzostup vodných hladín a rozvodnenie malých tokov a suchých korýt. Môže dôjsť k povodňovým úkazom mimo tokov (stekanie vody zo svahov, zosuv svahov, bahnotok s kamením, zatopenie pivníc a suterénov, podchodov, podjazdov, podmytie cestnej komunikácie a podobne),“ informuje SHMÚ na svojej webovej stránke.


Intenzívne poryvy vetra sú nebezpečné pre vegetáciu, lesy, budovy, elektrické zariadenia, a mnohé iné objekty. Rastliny môžu poškodiť aj krúpy. Väčšie krúpy sú hrozbou aj pre strechy, skleníky a autá, ich súvislá vrstva dokáže dočasne obmedziť premávku na cestách. 

Počas noci sa tak pripravte v Žilinskom, v Prešovskom a v Košickom kraji na možnosť intenzívnych búrok s dažďom, pri ktorých zároveň aj zosilnie vietor,“ dopĺňa Peter Minárik.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: