Divadlo Jonáša Záborského spúšťa novú sezónu. Divákov čaká nový muzikál aj oslavy 80. výročia vzniku


Foto: Divadlo Jonáša Záborského spúšťa novú sezónu. Divákov čaká nový muzikál aj oslavy 80. výročia vzniku

V pondelok 4. septembra Divadlo Jonáš Záborského v Prešove slávnostne otvorilo svoju 81. sezónu. Akcie sa zúčastnili umelci a členovia divadla. Na začiatku riaditeľ Ján Hanzo oboznámil zúčastnených s činnosťou divadla počas minulej sezóny. 

“Sezóna 2022/2023 bola prvá, ktorú by sme mohli považovať za normálnu. Neboli tam žiadne pandemické opatrenia a neboli sme vystavení žiadnemu tlaku. Mali sme problém s cenami energií, ale tie sa nám podarilo v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom vyriešiť. Takže sme sa mohli venovať predovšetkým hraniu a za posledných 20 rokov existencie sme odohrali najviac predstavení,“ zhodnotil minulú sezónu Ján Hanzo.

Celkovo divadlo odohralo 246 predstavení, z čoho 243 bolo na domácej scéne. Na zájazdy vyrazilo trikrát a hosťujúcich divadelných súborov privítalo na svojej scéne jedenkrát. Divadlo Jonáša Záborského navštívilo v sezóne 2022/2023 viac ako 87-tisíc divákov. Dokopy tak zarobilo takmer 829-tisíc eur.

Riaditeľ je spokojný s vysokou návštevnosťou: „Výrazne nám narástlo vstupné, čo sme veľmi radi, že ľudia sa vrátili do divadla a sú ochotní zaplatiť si za vstupenky. Mohli sme tak problémy spojené s infláciou a nárastom cien kompenzovať zamestnancom v náraste miezd.“

Najviac sa odohralo predstavenie Hrôzostrašné príbehy strýka Montaguea a to 34-krát. Druhá najhranejšia, spolu 32-krát, bola veselohra Ťapákovci. Divadlo zároveň aj investovalo do inovácií a v roku 2022 si nová budova prešla výraznou rekonštrukciou. Týkalo sa to výmeny nového skleneného priečelia. Foyer sa po novom dokáže rýchlejšie vykúriť a udržať teplo, čo ušetrí financie za energie. 

Čo nás čaká v novej sezóne?

Riaditeľ divadla Ján Hanzo predstavil aj premiéry, ktoré sú pripravené na novú sezónu. Už 22. septembra si publikum môže vychutnať broadwayský muzikál Chicago, ktorý bude sprevádzaný živým orchestrom priamo na javisku. Prešovské divadlo je jediné na Slovensku, kde môžete vidieť toto predstavenie plné spevu, tancov, swingu a jazzu. 

V roku 2024 bude Divadlo Jonáša Záborského oslavovať 80. výročie jeho vzniku. Preto sa 30. januára a potom aj 2. februára uskutoční galavečer venovaný tomuto jubileu. Rovnako je na programe aj predstavenie Tri ženy pod orechom, ktoré priblíži začiatky divadla. Premiéra bude 22. marca. 

Pre malých, ale aj veľkých milovníkov rozprávok si divadelní umelci pripravili príbeh Ako šlo vajce na vandrovku. Môžu si ho užiť 3. decembra. Pred koncom sezóny je naplánovaná posledná premiéra, a to komédie Váňa, Soňa, Máša a Spike.

Ak sa chcete prísť pobaviť, premiéra bude 24. mája. Okrem noviniek si môžete užiť aj už známe diela ako Ťapákovci, Jesus Christ Superstar, Noc bláznov a iné. 


Nové herecké posily

V tejto sezóne sa predstavia aj dvaja noví herci Eva Javorská a Jakub Kuchár. Podľa umeleckého šéfa a režiséra Michala Náhlíka je tradíciou divadla prijímať každé dva roky nové posily, keďže niektorí členovia starnú a treba zabezpečiť, aby o 20 rokov tam mal kto hrať. Na konkurzoch majú stále dostatok šikovných kandidátov, tento rok ich bolo asi 50. 

Eva Javorská divadelne pôsobila najmä na západe Slovenska a v Maďarsku, v Sarvaši a v Budapešti. Priznala, že vyrastala na muzikáli Chicago, a preto, keď prišla príležitosť presťahovať sa kvôli tomu do Prešova, neváhala a išla do toho. 

„Môj otec je z východu, zo Sobraniec, čiže ja mám také maďarsko-východné korene. Tu ľudia majú úplne iné hodnoty, úplne inak pristupujú k vám a majú úplne inú energiu. Takže ja hodnotím východ veľmi pozitívne, páči sa mi tu a viem sa stotožniť s hodnotami ľudí, ktorí tu žijú,“ povedala o svojich pocitoch z východu Eva Javorská. 

Divadelný kolektív hodnotí herečka ako otvorený a vďaka skúšaniu už od apríla sa aktuálne cíti medzi kolegami veľmi príjemne. Činnosť Divadla Jonáša Záborského pred konkurzom veľmi nepoznala. Zároveň však vnímala, že v tomto divadle robia muzikály a najmä tituly, ktoré sa nikde inde na Slovensku nehrajú.

Mladá herečka priznala, že sa obáva muzikálov, pretože jej spev je podľa nej niekedy horší a niekedy lepší. Režiséri to však vidia inak, a napriek tomu ju stále do nejakého muzikálu obsadzujú. Ona nemá problém hrať svoju rolu najlepšie ako dokáže. 

Spolu s ňou prišiel do divadla aj Jakub Kuchár, ktorý je rodený Prešovčan. Pochádza z rodiny hudobníkov a od malička sa venoval herectvu a spievaniu. S činnosťou divadla Jonáša Záborského sa stretol už predtým ako externista, takže vedel, čo a ako tam funguje. 

„O konkurze som vedel už dlhšie, ale nechcel som naň ísť, pretože podmienkou bola maturitná skúška a ja som len minulý rok maturoval. Nevedel som, že zmluva bude až od septembra. Zistil som to na poslednú chvíľu, takže som sa rýchlo prihlásil, prišiel som a teraz som tu,“ priblížil svoj konkurz Jakub Kuchár.

Nový herec sám nevie, prečo si na konkurze vybrali práve jeho. Aktuálne je jedným z najmladších členov divadla. Napriek tomu ho kolektív prijal veľmi dobre. Ako povedal, zobrali ho pod svoje krídla, dávajú naňho pozor a radia mu, čo robiť a nerobiť.

Aktuálne sa sústredí na premiéru muzikálu Chicaga, kde sa ukážu obaja nováčikovia. Trému z predstavenia nemá, ale cíti zodpovednosť a tiež sa veľmi teší. Popri divadle plánuje pokračovať aj v štúdiu na konzervatóriu. 


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: