Čo budete robiť počas predĺženého víkendu? Máme pre vás pár tipov na podujatia v Prešovskom kraji


Foto: Čo budete robiť počas predĺženého víkendu? Máme pre vás pár tipov na podujatia v Prešovskom kraji Foto: Facebook/FS Železiar, Facebook/Prešov Night Run, Facebook/Svidník-oficiálna stránka mesta

Začína sa predĺžený víkend, počasie má byť priaznivé a my vám prinášame tipy na podujatia, ktoré sa budú konať v Prešovskom kraji. Zoberte so sebou blízkych a spoločne si užite kultúrne, hudobné alebo športové akcie. 

Básne múzické na hrade Ľubovňa

Kedy: 15 septembra o 17:00 hod.

Kde: hrad Stará Ľubovňa - Renesančný palác

Počas sviatočného podvečera si môžete užiť poéziu spojenú s jazzovou hudbou od skupiny František Báleš ansámbel. Klavirista a zakladateľ skupiny, po ktorom je pomenovaná, sa rozhodol osláviť krásu slovenskej a českej poézie, a preto niektoré básne zhudobnil. Počas koncertu odznejú aj rýmy zo sonetov od Pavla Országha Hviezdoslava. Za tento album s názvom Sonety získala kapela ocenenie v ankete Radio Head Awards ako najlepšia jazzová nahrávka roka. Záujemcovia sa môžu tešiť na plno zmyselnej hudby a viac si o koncerte nájdu na tejto webovej stránke. 

Bardejovská Cineama

Kedy: od 15. do 17. septembra

Kde: Kino Žriedlo, Bardejovské kúpele

Pre milovníkov filmov tu máme 31. ročník festivalu Cineama, kde uvidia výber najlepších amatérskych filmov z celého Slovenska. Tohtoročnou témou bude budúcnosť filmu, ktorej sú prispôsobené prednášky a aj workshopy s novými audiovizuálnymi médiami a technológiami. Svoje diela tam predstavia deti, mládež a aj dospelí autori a autorky. Viac o festivale nájdete na tejto webovej stránke. 

Beh na levočskú vežu

Kedy: 16. septembra od 13:00 hod.

Kde: veža Baziliky sv. Jakuba na Námestí Majstra Pavla v Levoči

Zašportovať si môžete prísť do Levoče, kde sa uskutoční 5. ročník Behu na vežu. Bežcov čaká 216 schodov a prevýšenie 60 metrov. Štartovať budú jednotlivo v 2-minútových intervaloch. Vždy po vybehnutí piatich pretekárov bude krátka prestávka na ich zostup dolu. Pretekov sa môžu zúčastniť aj deti. V rámci sprievodného programu sú pripravené prezentácie miestnych športových klubov, cheerleading, tanečné a spevácke vystúpenia. Viac informácií nájdete tu.


Folklórny súbor Železiar v Prešove 

Kedy: 16. septembra o 19:00 hod.

Kde: Kino Scala v Prešove

Folklórny súbor Železiar funguje už od roku 1964 a reprezentuje ľudové umenie z regiónov Abov, Zemplín, Šariš či Spiš. Je známy svojimi dokonalými tancami a ľudovou hudbou v spojení so ženskou speváckou skupinou. Ak ste o tomto súbore ešte nepočuli, tak verte, že po tomto predstavení na nich nezabudnete. Ide totižto o jeden z najlepších a najuznávanejších súborov na Slovensku. Viac o ich vystúpení nájde na tomto odkaze. 

Lampiónový sprievod vo Svidníku

Kedy: 16. septembra od 16:00 hod.

Kde: pešia zóna vo Svidníku

S letom sa budú tento víkend lúčiť vo Svidníku. Najmenší účastníci si môžu vyskúšať prvú pomoc, ktorú ich naučia členovia Slovenského červeného kríža. Každé dieťa tiež dostane balón od balónového kráľa. Pre dospelých návštevníkov sú pripravené bubnové predstavenie, LED a aj ohňová show. Vrcholom programu bude lampiónový sprievod, ktorý začne o 20:00 hod. Viac o akcii nájdete na webovej stránke mesta.  

Prešov Night Run 2023

Kedy: 17.septembra od 17:00 hod.

Kde: Hlavná ulica v Prešove

Nedeľný obed či nejaký ten koláčik môžete prísť vybehať na nočný beh centrom Prešova. Môžete si vybrať z dvoch trás, prvá meria 5 kilometrov a ide o jedno kolo okolo centra mesta, druhá má 10 kilometrov a centrum prebehnete dvakrát. O zábavu budete mať postarané aj počas behu, pretože na trati je pripravených 10 hudobno-svetelných zón. Pred štartom je na programe aj tombola a každý zúčastnený dostane v cieli medailu. Viac o podujatí nájdete tu. 

ROMANO ŇIILAJ v Kežmarku 

Kedy: 17 september o 19:00 hod.

Kde: Mestské kultúrne stredisko v Kežmarku

Spomienky Rómov naprieč minulosťou až doteraz ponúka vo svojom predstavení ROMANO ŇIILAJ ochotnícky divadelný súbor z Nového Mesta nad Váhom. Diváci tam uvidia cestu Rómov z cigánskeho tábora do studených domov s vysokou studenou strechou a ich problémy a vzťahy v súčasnej spoločnosti. Scénky budú doplnené podmanivou cigánskou hudbou a tancami. Viac o predstavení nájdete na tomto odkaze. 


Prečítajte si viac: