Aké výhody vás čakajú počas Európskeho týždňa mobility? Opäť sa budú zbierať kroky a MHD vás odvezie zadarmo


Foto: Aké výhody vás čakajú počas Európskeho týždňa mobility? Opäť sa budú zbierať kroky a MHD vás odvezie zadarmo Foto: pexels.com

Prešovský samosprávny kraj sa zapojil do Európskeho týždňa mobility, čo je kampaň zameraná na podporu udržateľnej dopravy. Koná sa každý rok od 16. do 22. septembra, kedy takmer 3-tisíc miest a obcí podporuje zmenu správania v prospech aktívnej mobility, verejnej dopravy a ďalších čistých a inteligentných dopravných riešení. 

V rámci kampane sa obyvatelia môžu tešiť na 3. ročník iniciatívy 10 000 PRE ZDRAVIE. Ich úlohou bude počas týždňa mobility nazbierať, čo najviac krokov. Zapojiť sa môžu dospelí aj žiaci stredných škôl. Na víťazov čakajú rôzne odmeny a zľavy. Viac o podmienkach súťaže nájdete na tomto odkaze. 


Pre rodiny s deťmi je počas víkendov a štátnych sviatkov pripravená zľava na cestovanie prímestskou hromadnou dopravou v kraji. Počas ich výletu na atrakciu v rámci župy zaplatí každý člen rodiny jedno euro a ukázaním cestovného lístku v kultúrnom zariadení môžu tiež dostať lacnejší vstup. 

Od soboty 16. septembra až do konca kalendárneho roka bude táto zľava platiť v Ľubovnianskom múzeu, Viktóriiných záhradách, Červenom Kláštore, Hvezdárni a planetáriu v Prešove, Podtatranskom múzeu v Poprade a Poprade – Spišská Sobota. Ďalšie miesta, kde môžete uplatniť víkendovú zľavu do nedele 1. októbra nájdete na stránke kraja. 

Zdroj: Prešovský samosprávny kraj

Počas Medzinárodného dňa bez áut 22. septembra bude možné zadarmo si vybaviť dopravnú kartu. Osobne treba prísť do zákazníckeho centra dopravcov SAD Prešov, SAD Poprad, SAD Humenné, BUS Karpaty. Bezplatná karta sa dá objednať aj prostredníctvom mobilnej aplikácie UBIAN alebo na ich webovej stránke.

Prešovský samosprávny kraj rovnako pripravuje 4. ročník súťaže Zbieraj zelené kilometre v spolupráci s mobilnou aplikáciou UBIAN. Od začiatku septembra tiež odštartoval cyklistickú kampaň Do školy a do práce na bicykli. 


Týždeň mobility v Prešove 

Do Európskeho týždňa mobility sa opäť zapája aj mesto Prešov. Na vybraných základných školách sa od pondelka 18. septembra do piatka 22. septembra uskutočnia prednášky, počas ktorých sa deti naučia o bezpečnosti chodcov a cyklistov na cestách. Prešovčania si vo štvrtok 21. septembra od 13:00 do 17:00 hod. môžu na Hlavnej ulici nechať skontrolovať a nastaviť svoje bicykle.

Pre milovníkov zdieľanej dopravy je pripravený kupón na 5-hodinovú jazdu zadarmo na miestne bicykle. V piatok 22. septembra počas Dňa bez áut bude mestská hromadná preprava v I. tarifnom pásme pre všetkých vodičov po preukázaní sa vodičským preukazom zadarmo. 


Buďte ekologickí, cestujte vlakom

Železničná spoločnosť Slovensko sa rozhodla tiež podporiť túto kampaň a chce odmeniť každého cestujúceho, ktorý si kúpi lístok v e-shope alebo v mobilnej aplikácii IDeme vlakom cez zákaznícke konto. Môže sa tak stať jedným z 500 odmenených. Podmienky súťaže nájdete na ich webovej stránke.

Počas piatka 22. septembra budú v spoločenskom vozni radenom v exprese z Bratislavy do Košíc a späť pripravené rôzne aktivity a hry, ktoré záujemcov pobavia a zároveň aj naučia nové informácie o Európskom týždni mobility, práci pre slovenské železnice a aj o duálnom vzdelávaní v rámci spoločnosti.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu