Hlásia nulový zisk a klienti od nich odchádzajú bez bločkov. Nechtové štúdiá skontroluje finančná správa


Foto: Hlásia nulový zisk a klienti od nich odchádzajú bez bločkov. Nechtové štúdiá skontroluje finančná správa Foto: pixabay.com

Do nechtových štúdií a skrášľovacích salónov vyrazia príslušníci finančnej správy. Počas celého októbra budú realizovať kontroly zamerané na dodržiavanie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice, takzvanej e-kasy.

Podnikatelia môžu vo svojich prevádzkach očakávať fyzické návštevy kontrolórov, ale aj monitoring realizovaný napojením sa na systém e-kasa a následné porovnávanie zaevidovaných tržieb so skutočným stavom.

Služby zamerané na estetiku pritom majú patriť z pohľadu priznávania tržieb medzi tie najrizikovejšie. „Až polovica daňovníkov (fyzických a právnických osôb) v tejto oblasti vykázala za rok 2022 tržby nižšie ako 5 300 eur a štvrtina deklarovala nulový zisk alebo daňovú stratu,“ uviedla hovorkyňa Finančnej správy SR Martina Rybanská.


Sťažnosti však prichádzajú aj priamo od zákazníkov, ktorým sa do rúk dostal falošný pokladničný doklad alebo im dokonca nebol vydaný žiadny. Takéto konanie je však v rozpore so zákonom, ktoré môžu občania ohlásiť na emailovú adresu na pokladnica@financnasprava.sk.

„O novej jesennej kontrole finančná správa informuje podnikateľov s cieľom, aby dbali na dodržiavanie zákona a vyhli sa prípadným sankciám. Cieľom finančnej správy totiž nie je rozdávať pokuty, ale podporiť dobrovoľné plnenie daňových povinností,“ vysvetľuje na záver Rybanská.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo