Ženy a slečny, boli ste na vyšetrení prsníkov? Počas Ružového októbra tak môžete urobiť v Popradskej nemocnici


Foto: Ženy a slečny, boli ste na vyšetrení prsníkov? Počas Ružového októbra tak môžete urobiť v Popradskej nemocnici Foto: pexels.com

Nemocnica Poprad sa zapojila do tohtoročného Ružového októbra, ktorý šíri osvetu o preventívnom vyšetrení prsníkov. Lekári zdôrazňujú, že jediná návšteva môže zachrániť život. Na oddelení diagnostickej a intervenčnej rádiológie v Poprade veľa žien, napriek tomu, že samé cítia, že by mali prísť, ešte stále zanedbávajú prehliadky alebo ich dokonca ignorujú.

Karcinóm prsníka patrí medzi najčastejšie nádorové ochorenia u žien a celkovo je v prvej trojke všetkých onkologických ochorení. Preto Ružový október a ružová stužka celosvetovo symbolizujú boj proti tomuto typu rakoviny a celkovej snahe dostať ho pod kontrolu. Nemocnica Poprad preto pripravila na október viacero preventívno-propagačných akcií.

Každý októbrový utorok, okrem 17. októbra, môžu prísť ženy na mamografiu do nemocnice aj bez objednania. ,,Vždy od 7:45 do 9:00 hod., ak majú žiadanku od svojho lekára ich vyšetríme u nás na rádiológii v Poprade na počkanie. Vyšetrenie je určené pre ženy vo veku 50 až 69 rokov. Treba si priniesť aj predchádzajúcu obrazovú dokumentáciu, ak je k dispozícii,“ priblížila doktorka Gabriela Kusková.V nemocnici sa budú rozdávať aj informačné letáky či pacientkam budú vysvetlené efekty skríningovej mamografie, ktorá dokáže odhaliť aj tie najmenšie nálezy na prsníkoch. Oddelenie primára Michala Heržáka bude v rámci Ružového októbra nosiť ružové tričká: Pokrok medicíny dnes dokáže toto ochorenie trvalo vyliečiť s výbornou prognózou do budúcna, ženy však musia prísť včas. Čas je to, čo nevieme vrátiť späť, preto je prevencia tak dôležitá.“ 

Podľa lekárov je tiež potrebné o rakovine prsníka otvorene a bez strachu hovoriť či už s pacientmi alebo aj ich rodinami. Napriek odbornej snahe každoročne si toto ochorenie vyžiada stovky úmrtí. Ak má žena akékoľvek problémy s prsníkmi, treba ihneď vyhľadať svojho lekára alebo gynekológa. V Nemocnici Poprad v rámci skríningu lekári ročne odhalia okolo 20 prípadov rakoviny prsníka u bezpríznakových žien.

,,Každá žena po 40. roku života by mala pravidelne, raz za dva roky, absolvovať mamografické vyšetrenie. Odporúčanie im dá ich lekár, zväčša gynekológ, na bezplatné a bezbolestné vyšetrenie. Výsledky z mamografie posudzujú v Poprade dvaja lekári, aby sa predišlo nesprávnemu vyhodnoteniu nálezov,“ vysvetľuje Gabriela Kusková.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: