Prešov vyzýva obyvateľov na udržateľný spôsob zdobenia hrobov. Na cintorínoch nachystá aj triediace kontajnery


Foto: Prešov vyzýva obyvateľov na udržateľný spôsob zdobenia hrobov. Na cintorínoch nachystá aj triediace kontajnery Foto: pexels.com

Mesto Prešov podporuje svojich občanov v udržateľných výzdobách na hroby, ktoré budú už onedlho stáť pri každom náhrobku našich predkov. Vedenie mesta na webovej stránke napísalo, že plastové kvety či vence sú vyrobené z rôznych materiálov a nedajú sa recyklovať. Po ich jednorazovom využití sa nakoniec vyhodia do odpadu. 

Preto odporúča Prešovčanom priniesť na hroby namiesto plastových vencov živé kvety v kvetináči, ktoré môžu vydržať až do prvých mrazov. Výzdoba sa môže tiež doplniť prírodnými materiálmi ako sú šišky, sušené kvety alebo ihličie.

Plastové kahance môžu byť nahradené sklenenými, ktoré sa dajú používať niekoľko rokov. Podľa mestskej samosprávy za zváženie stojí tiež použitie sviečok zo sójového alebo včelieho vosku. Vedenie mesta priznáva, že aj tieto prírodné materiály po čase skončia ako odpad, preto na každom cintoríne bude kontajner s bio odpadom.

Návštevníci cintorína tam môžu vyhadzovať živé kvety bez plastových obalov, stužiek a drôtikov, kvety z kvetináčov, burinu, lístie či konáriky. Triediť treba podľa mesta aj zvyšný odpad, na ktorý tiež pripravilo odpadkové nádoby pre plasty, sklo alebo kov. 


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: