Prešovské župné divadlá rozširujú repertoáre. Pre deti pripravili klasické rozprávky v netypickom šate


Foto: Prešovské župné divadlá rozširujú repertoáre. Pre deti pripravili klasické rozprávky v netypickom šate Foto: Prešovský samosprávny kraj

Tohtoročná divadelná sezóna 2023/2024 je už dlhšiu dobu v plnom prúde a výnimkou nie sú ani župné divadlá v Prešove. Tie sa rozhodli tento rok rozšíriť svoje repertoáre a medzi najúspešnejšie žánre pridať rozprávky, ktoré prilákajú aj najmenších divákov. 

Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove (DAD) a rovnako prešovské Divadlo Jonáša Záborského (DJZ), ktoré zriaďuje Prešovský samosprávny kraj, otvorili v septembri novú divadelnú sezónu. Do tej zahrnuli aj známe rozprávky, ktoré spracovali s dôrazom na moderné prvky súčasného sveta,“ informuje Prešovský samosprávny kraj prostredníctvom webovej stránky.


Do repertoáru Divadla Alexandra Duchnoviča pribudla klasická rozprávka Soľ nad zlato, ktorú herci prvýkrát odpremierovali 20. októbra. Príbeh o troch dcérach a kráľovi tentokrát spracoval režisér Kamil Žiška a rozhodol sa pre netypický šat tejto rozprávky, ktorú poznajú snáď všetky generácie.

Je plné masiek, respektíve 2D bábok, humoru, pohybu, čarovných vozíkov, ale aj poézie a najmä radosti. Prinášajú ho malí permoníci zo soľnej bane kráľovnej Solmíry. V rozprávke hrajú piati herci, ktorí si v nej strihnú hneď niekoľko postáv. Spracovanie je pútavé najmä pre detského diváka, a to už vo vekovej hranici od sedem rokov,“ dopĺňa župa.

  Pokračovanie článku pod reklamou  


Divadlo Jonáša Záborského v blízkej dobe rovnako osvieži svoj repertoár formou rozprávky. Herci pre deti momentálne pripravujú rozprávku Ako šlo vajce na vandrovku s podtitulom pod morskou hladinou. Unikátny príbeh na motívy tejto rozprávky pre potreby divadla napísal Michal Náhlik, ktorý je tiež v pozícii režiséra. 

Je o chalanovi Hugovi, ktorý je ako každý iný, len nevie povedať ,r‘. Nepozná nudu a považuje sa za ,kúl‘, a preto sa v jeden deň ako vajce vydáva na vandrovku. A to rovno pod hladinu karibského mora. Divadlo sľubuje, že v jeho podaní môžu detskí diváci čakať nečakané,” dodáva Prešovský samosprávny kraj. 

Túto rozprávku si diváci budú môcť pozrieť v plánovej premiére, ktorá sa uskutoční 3. decembra na Veľkej scéne a neskôr v ďalších termínoch. Informácie o všetkých predstaveniach majú župné divadlá zverejnené na svojich internetových stránkach.Prečítajte si viac:


Najnovšie správy