Zemetrasením zničené kostoly v Jankovciach a Nižnej Sitnici sa nebudú búrať, ich oprava však nebude lacná


Foto: Zemetrasením zničené kostoly v Jankovciach a Nižnej Sitnici sa nebudú búrať, ich oprava však nebude lacná Foto: Facebook/Peter Harvan

Ako informuje RTVS, kostoly v Jankovciach a Nižnej Sitnici, ktoré sú značne poškodené po silnom zemetrasení na východe Slovenska, nebude nutné zbúrať. Statici však tvrdia, že ich oprava bude drahá. So zbúraním kostola v Jankovciach nesúhlasili pamiatkari, pretože ide o  národnú kultúrnu pamiatku. Statici však spravili podrobný posudok na oboch budovách cez 3D skeny a ich vyhlásenie potešilo obyvateľov, veriacich aj pamiatkarov. 

Omše zatiaľ prebiehajú v náhradných priestoroch v oboch obciach. Podľa odborného radcu Krajského pamiatkového úradu Prešov Antona Liška vo vnútri jankovského kostola sú trhliny viditeľné na veži, v podveží a na severnej strane svätyne. Rímsa z veže sa nebude dať zachrániť a bude ju treba nanovo vystavať. Podľa koordinátora pomoci statikov pre postihnuté obce Viliama Hrubovčáka, ako prvý prejde rekonštrukciou boží dom v Jankovciach.

„Najprv sa musí podľa statického posudku urobiť debnenie klenieb a podstojkovanie, aby to celé držalo, a aby teraz pred zimou do toho nenapršalo či nenasnežilo,“ dodal k situácii riaditeľ Arcibiskupského úradu v Košiciach Ján Urban. Koľko budú opravy kostolov stáť zatiaľ nie je známe, najprv sa podľa zodpovedných treba dohodnúť s firmami. Pomôcť by mali aj peniaze z vyhlásenej zbierky a pomoc prisľúbil aj štát. 


Prečítajte si viac:


Najnovšie správy