V Novej Lesnej našli uhynutého vlka. Pracovníci TANAP-u zistili pravdepodobnú príčinu jeho úmrtia


Foto: V Novej Lesnej našli uhynutého vlka. Pracovníci TANAP-u zistili pravdepodobnú príčinu jeho úmrtia Foto: Ilustračné - pexel.com

Na konci roka 2023 spozorovali obyvatelia blízko záhrad v Novej Lesnej mŕtveho vlka. Okamžite zavolali políciu, na miesto prišiel aj pracovník Správy TANAP-u. Podľa informácií tam vlk ležal už dlhšie, no domáci ho nezbadali, pretože bol zasnežený.

„Urobil som malú obhliadku a skonštatoval, že jedinec utŕžil také masívne uhryznutia, ktoré by mohli byť príčinou smrti. Nenašli sme žiadne iné zranenia, ani strelné,“ vyjadril sa lesník Správy TANAP-u Peter Liška s tým, že v okolí boli staršie znaky krvi, ktoré dokazovali to, že blízko miesta nálezu zápasili vlky.

Vlka previezli na ochranný obvod Smokovce a potom na Výskumnú stanicu Správy TANAP-u do Tatranskej Lomnice, kde prišla na rad vonkajšia i vnútorná obhliadka a odoberanie vzoriek na ďalší výskum. Približne štvorročný samec bol dohryzený najmä v oblasti slabín, poranenia boli silné na to, aby ich spôsobili zdivočené pytliačie psy. „V oblasti krku mal svalovinu odtrhnutú až na kosť, tržné rany sa nachádzali na celom krku, hlave, predných i zadných nohách. Nezistil som žiadne strelné poranenia,“ uviedol na webovej stránke TANAP-u preparátor Výskumnej stanice Správy TANAP-u Milan Kornajčík.

Vlk sa pravdepodobne stal obeťou iných vlkov. Keďže šlo o pomerne veľkého samca, podľa pracovníkov TANAP-u je možné, že sa neúspešne snažiť stať vodcom svorky. Možné je aj to, že bol samotárom, ktorý sa prišiel nakŕmiť korisťou a domovská svorka sa s ním takto vysporiadala.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: