Vo veku 83 rokov zomrel vynálezca jedinečného hudobného nástroja Alexander Gernát


Foto: Vo veku 83 rokov zomrel vynálezca jedinečného hudobného nástroja Alexander Gernát Foto: fondtlk.sk

Vo veku 83 rokov zomrel v utorok 23. januára významný folklorista, hudobník a výnimočný vynálezca. Alexander Gernát pochádzal z Krivian v okrese Sabinov a je autorom dvojgajdice, jedinečného ľudového nástroja. 

Na gajdiciach hrajú muzikanti iba na Šariši, unikátne sú tým, že ich nikde na svete nenájdete. Alexander Gernát tento nástroj vylepšil, vytvoril dvojgajdice. S týmto svetovým unikátom pochodil takmer celú Európu a všade zožal úspech. Naučil na nich hrať aj svojich dvoch synov, ktorí s ním chodili vystupovať na rôzne folklórne festivaly. Informuje o tom Ústredie Ľudovej umeleckej výroby na internetovej stránke.Alexander Gernát bol hudobníkom, pastierom aj bagristom. „Práve počas práce v bagri uvažoval nad tým, že keď môžu pri vystúpeniach dvaja hudobníci hrať duo na dvoch gajdiciach, prečo by nemohla existovať aj dvojgajdica. Hútal nad tým tak dlho, až sa ju pokúsil vyrobiť a po mnohých pokusoch napokon dvojgajdicu aj skonštruoval,“ uviedol pre Nový čas hudobník, dobrý priateľ a obdivovateľ Alexandra Marek Kasina.

Jedinečný hudobný nástroj, dvojgajdica, sa vďaka Alexandrovi Gernátovi dostal dokonca aj na erb obce Krivany. Marek Kasina sa spolu s ďalšími folkloristami z regiónu pokúsi dostať dvojgajdicu do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: