Mesto Prešov po dvadsiatich rokoch sprístupní park na Masarykovej ulici, má byť ekologicky udržateľný


Foto: Mesto Prešov po dvadsiatich rokoch sprístupní park na Masarykovej ulici, má byť ekologicky udržateľný Foto: Ilustračné - pexels.com

Mesto Prešov získalo vďaka majetkovým vysporiadaniam dostatočnú podporu na to, aby zakúpilo pozemok pod parkom na Masarykovej ulici. Finančné zdroje mesto získalo predajom majetku mesta na Levočskej ulici. Rozpočtové prostriedky potrebné na kúpu pozemku odhlasovali poslanci na 12. Zasadnutí Mestského zastupiteľstva mesta Prešov. Pozemok plánuje mesto kúpiť za vyše 1,5 milióna eur.  

„V súčasnosti je park na Masarykovej nevyužívaným areálom zelene, ktorý by sa po úspešnej kúpe dostal späť do majetku mesta po viac ako 20-tich rokoch. Prešovská radnica vidí v tejto lokalite potenciál premeny spustnutej oblasti na ekologicky udržateľný park slúžiaci širokej verejnosti na oddych a rekreáciu,“ uvádza mesto Prešov.


Ako informuje primátor mesta Prešov František Oľha, spustili dendrologický prieskum, robia pasportizáciu celého územia a v spolupráci s hlavným architektom mesta pripravujú projekt revitalizácie parku. V prípade, ak by sa nepodarilo projekt napojiť na externé zdroje financovania, sú pripravení park oživiť aj z vlastných zdrojov.


„V tomto variante je plán do troch rokov vytvoriť krásny mestský park slúžiaci Prešovčanom v blízkosti centra, ktoré sa čím ďalej, tým viac stáva lukratívnejšie na bývanie. K tomu potrebujeme kvalitný verejný priestor a kvalitnú zeleň. Ak sa nám podarí nájsť finančné prostriedky mimo rozpočtu, napríklad zo zdrojov EÚ, park dokážeme zrevitalizovať určite aj skôr,” dodal primátor mesta.

Pri tomto zámere sa zvažuje aj o prepojení na historický názov, niekdajší Staromestský park, ktorý sa na danom území v minulosti nachádzal. Mesto chce touto aktivitou nadviazať na zrevitalizované vnútrobloky a parky Alexandra Dubčeka a Panská záhrada, ktoré sa obnovili zo zdrojov EÚ. Dodáva mesto na internetovej stránke.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu