Štvrtkové zemetrasenie na východe Slovenska je považované za doteraz najsilneší dotras


Foto: Štvrtkové zemetrasenie na východe Slovenska je považované za doteraz najsilneší dotras Foto: Ilustračné – Banskobystrická regionálna správa ciest, a.s.

Vo štvrtok 22. februára o 13:54 hod. postihlo epicentrálnu oblasť zemetrasenia z 9. októbra 2023 ďalšie zemetrasenie, malo magnitúdo 2,7. Epicentrum leží medzi obcami Jankovce a Nižná Sitnica. Ako uvádza hovorkyňa Slovenskej akadémie vied Monika Tináková, do štvrtka 17:00 hod. im bolo doručených viac ako 50 makroseizmických dotazníkov z 19 pozorovaných lokalít, ktoré sa priebežne analyzujú. 

Slovenská akadémia vied lokalizovala aj ďalší dotras o 14:35 hod., epicentrum bolo v obci Jankovce, s magnitúdom 1,7. „Zemetrasenie z 22. februára 2024 považujeme za doteraz najsilnejší dotras, celkovo ide od 9. októbra 2023 o 13. a 14. lokalizovaný dotras, z toho päť bolo makroseizmicky pozorovaných. Nie sú vylúčené ani ďalšie lokalizované javy, informácie po manuálnej analýze budú známe v priebehu ďalšieho dňa,“ uviedla vo štvrtok večer pre Prešovak.sk hovorkyňa Monika Tináková.

Monika Tináková upozorňuje na to, že informácie z internetovej EMSC stránky s lokalizáciou pri Domaši (Holčíkovce) a magnitúdom 3 nie sú v detailoch korektné, nakoľko išlo o automatickú lokalizáciu, ktorú bolo potrebné manuálne spresniť.

Okrem pocítenia zemetrasenia (kývanie sa predmetov, skríň...) zatiaľ SAV nemá hlásené materiálne škody. Ak ste pocítili účinky zemetrasenia, vyplňte a odošlite elektronický makroseizmický dotazník, ktorý nájdete TU.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu