Poplatky za cestovné pasy sa od apríla zvýšia. Oddelenia dokladov sa zapĺňajú


Foto: Poplatky za cestovné pasy sa od apríla zvýšia. Oddelenia dokladov sa zapĺňajú Foto: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Blíži sa čas prázdnin a mnoho Slovákov sa ich chystá využiť a vycestovať do zahraničia. Toto obdobie však tiež zvyšuje nápor na oddeleniach dokladov. Nové doklady chcú tisíce občanov, pričom o cestovné pasy žiadajú aj ľudia, ktorých platnosť ešte nekončí. Hovorca Ministerstva vnútra SR Matej Neumann pre RTVS potvrdil, že minulý týždeň o vydanie pasu požiadalo 14-tisíc občanov. Oproti minulému roku ide o 80 % nárast.

Okrem toho, že sa blíži obdobie prázdnin, dopyt môže súvisieť aj s plánovaným zvýšením správnych poplatkov. Poplatok za vydanie pasu od apríla stúpne na 50 eur. Jeho pôvodná cena bola 33 eur. Pri deťoch od 6 do 16 rokov sa cena zmení z 13 eur na 20 eur a pri deťoch mladších ako 6 rokov sa zmení z 8 na 12 eur.

Keďže sa po novom zvýši aj poplatok za expresné vydanie pasu, je logické, že sa mnoho občanov snaží o vybavenie pasu niekoľko mesiacov vopred. Za jeho urýchlené vydanie po novom zaplatia 150 eur. V súčasnosti je suma stanovená na 99 eur.

Ceny pasov platné od apríla 2024

Občan starší ako 16 rokov zaplatí za vydanie cestovného pasu

do 30 dní 50 eur,

do 10 pracovných dní 100 eur,

do 2 pracovných dní 150 eur.


Občan od 6 do 16 rokov zaplatí za vydanie cestovného pasu

do 30 dní 20 eur,

do 10 pracovných dní 40 eur,

do 2 pracovných dní 60 eur.

Občan mladší ako 6 rokov zaplatí za vydanie cestovného pasu

do 30 dní 12 eur,

do 10 pracovných dní 24 eur,

do 2 pracovných dní 36 eur.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo