Centrum Prešova zaplnia stovky Kataláncov. Unikátne podujatie sa na Slovensku uskutoční po prvýkrát


Foto: Centrum Prešova zaplnia stovky Kataláncov. Unikátne podujatie sa na Slovensku uskutoční po prvýkrát Foto: ilustračné/pixabay.com

Tradičný tanec sardana, živá hudba, orchester aj ľudské veže. Zažiť katalánsku kultúru bude možné aj na Slovensku. Viac ako 500 účinkujúcich z Katalánska sa predstaví na 36. ročníku festivalu Aplec Internacional v centre Prešova. Podujatie plné hudby a tanca sa na našom území uskutoční po prvýkrát. Informovalo o tom mesto.

„Priniesť tento festival do Prešova je výnimočnou príležitosťou ukázať, že naše mesto vie byť pre turistov atraktívne a že ponúka mnoho príležitostí na rozvoj turizmu na východe Slovenska,“ uviedlo mesto. 

Festival katalánskej kultúry 2024 sa bude konať v lete od 9. do 11. augusta. Organizáciu zabezpečí Park kultúry a oddychu v spolupráci so združením Adifolk, ktorého hlavným cieľom je propagovať a revitalizovať katalánsku populárnu kultúru na medzinárodnej úrovni. Memorandum o spolupráci podpísalo mesto 1. marca 2023.   

Mesto plánuje výstavu obrazov katalánskych umelcov 

Súčasťou pripravovaného programu je predstavenie tradičného katalánskeho tanca sardana s originálnou živou hudbou, paličkový tanec, ľudské veže, katalánsky orchester Cobla či hudba s tradičnými katalánskymi hudobnými nástrojmi. 


„V spolupráci s Mestskou galériou Caraffka a Krajským múzeom v Prešove pripravujeme rôzne interaktívne podujatia pre deti a dospelých. Tí sa budú môcť zapojiť do kreatívneho programu či pozrieť si výstavu obrazov umelcov z Katalánska,“ priblížilo mesto. 

Podujatie sa koná od roku 1988

Prvé podujatie sa uskutočnilo v roku 1988 v Amsterdame. Jeho cieľom bolo dostať katalánsku populárnu kultúru do povedomia celej Európy. „Prvotnou motiváciou medzinárodného festivalu bola túžba prispieť k projekcii katalánskeho folklóru v mestách, kde mal festival pre svoju kultúrnu, historickú či spoločenskú príbuznosť s Katalánskom veľký význam,“ doplnilo mesto. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: