Turistický klub Hikemates pripravuje pilotný projekt kompostovacích toaliet, testovať ich budú v Tatrách


Foto: Turistický klub Hikemates pripravuje pilotný projekt kompostovacích toaliet, testovať ich budú v Tatrách Foto: Facebook/Hikemates

Najväčší turistický klub na Slovensku Hikemates chystá nový projekt na zlepšenie turistickej infraštruktúry. Ako informoval na sociálnej sieti, prispieť k ochrane životného prostredia a lepšiemu zážitku návštevníkov národných parkov chce vytvorením kompostovacích toaliet. 

„Odhodené servítky a zapáchajúce exkrementy sú problémom, s ktorým sa stretávame všetci pri turistike v horách a prírode, a preto sme sa rozhodli s tým niečo urobiť,“ uviedol turistický klub Hikemates. 

Súčasťou projektu je architektonická súťaž, ktorú zorganizuje klub v spolupráci s CORWIN, a tiež vytvorenie dokumentácie pre generický dizajn toaliet. „Tento návrh potom poskytneme správam národných parkov, aby mohli toalety implementovať plošne vo svojich oblastiach,“ doplnil klub.

Skúšobné toalety budú umiestnené v blízkosti Chaty pod Rysmi vo Vysokých Tatrách. Tatranský národný park tak bude monitorovať a vyhodnocovať účinnosť riešenia. „Dlhodobú prevádzku a údržbu toaliet zabezpečia majitelia chát Klub Slovenských Turistov – KST a Slovenský horolezecký spolok SHS JAMES,“ priblížil klub. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: