Redaktorka Kežmarskej televízie píše otvorený list mestu: Moderovanie vašej diskusie beriem za zlyhanie


Foto: Redaktorka Kežmarskej televízie píše otvorený list mestu: Moderovanie vašej diskusie beriem za zlyhanie Foto: Facebook/Mesto Kežmarok - oficiálna stránka

Poslanci mesta Kežmarok vedú s primátorom spor. Začalo to ešte počas decembrového zastupiteľstva, počas ktorého prebehlo tajné hlasovanie o zmene územného plánu. Predmetom sporu sa stalo vyradenie lokality Krásne sady II z plánu mesta na zástavbu. Po tajnom hlasovaní a ohlásení výsledkov sa ozvali účastníci, ktorí tvrdili, že hlasovanie bolo zmanipulované.

Situácia sa vyostrila v piatok 8. marca, kedy zvolali poslanci zasadnutie mestského zastupiteľstva, počas ktorého sa pokúsili zvrátiť situáciu ohľadom zastavenia výstavby domov v lokalite. Vzhľadom na to, že na rokovaní nebol primátor mesta, väčšina poslancov odhlasovala, že rokovanie povedie Miroslav Perignáth.

Pár minút po otvorení zastupiteľstva prišiel primátor mesta Ján Ferenčák, ktorý poslancom oznámil, že chce otvoriť a viesť rokovanie, inak bude neplatné. S poslancami sa nezhodol, a tak sálu opustil. Po tom, ako z rokovania primátor odišiel, vypla svoje kamery aj mestská televízia.

O poslancoch bez poslancov

V piatok 15. marca uverenilo mesto Kežmarok na sociálnej sieti a na Youtube skoro 50-minútovú Besedu s vedením mesta o udalostiach zo stretnutia s poslancami. Úvod tvorí vystrihnutá časť z piatkového zasadnutia a po ňom nasleduje beseda, na ktorej sa nachádza primátor mesta Ján Ferenčák, viceprimátor Jozef Matia a prednostka MsÚ Jela Bednárová. Besedu moderovala redaktorka Kežmarskej televízie Beáta Oravcová.

Používatelia sa pod príspevkom začali sťažovať na to, že druhá strana, teda poslanci, nedostala v besede miesto na vyjadrenie. Len pár dní po uverejnení, v utorok 19. marca, sa k besede na svojom súkromnom profile vyjadrila v otvorenom liste aj redaktorka Kežmarskej televízie Beáta Oravcová. 

Ľutujem, že som nemala odvahu odmietnuť moderovanie besedy

V úvode príspevku sa ospravedlňuje za to, že v besede neodzneli názory druhej strany. K situácii sa vyjadruje vzhľadom na to, že odborník na mediálne právo vyhodnotil takto natočenú besedu ako protizákonnú. Podľa jej slov pred natáčaním besedy účastníkov niekoľkokrát upozornila na jej nezákonnosť a potrebu mať v nej prítomnú aj druhú stranu. 


„Po dlhšej diskusii sme sa však dohodli, že ju natočíme podľa objednávky mesta (s prítomnými účastníkmi diskusie) a neskôr si dotočím aj stanoviská druhej strany. Zároveň, že besedu zverejníme až po odsúhlasení nášho mediálneho právnika. Besedu však ešte pred vyjadrením mediálneho právnika zavesili zamestnanci MsÚ na sociálne siete a na Youtube,“ uvádza redaktorka Kežmarskej televízie.

V televízii ju však pre podozrenie z porušovania zákona o mediálnych službách aj po naliehaní objednávateľa neodvysielali. Po obdržaní stanoviska právnika sa potvrdilo, že odvysielaním besedy by bol skutočne porušený zákon. Na sociálne siete a Youtube sa spomínaný zákon nevzťahuje, jej zverejnením sa teda neudialo nič protizákonné.

„Jej zverejnením sa však moja profesionalita, ktorú som sa snažila budovať viac ako 17 rokov v mestskej televízii ako redaktorka a moderátorka, zdegradovala. Ľutujem, že som nemala toľko odvahy ešte pred natočením danej besedy túto moju úlohu odmietnuť. Beriem to ako moje profesionálne zlyhanie,“ priznáva Beata Oravcová.

Ako ďalej uvádza, spoliehala sa na to, že stanoviská druhej strany neskôr dotočia. V otvorenom liste sa ospravedlňuje poslancom, ale aj riaditeľkám stredných škol, ktorí ani po viac ako týždni nedostali možnosť vyjadriť svoj názor. Dodáva, že pod takéto protizákonné jednostranné besedy a reportáže sa pod svojím menom už nebude podpisovať.

„Keďže svoju prácu milujem a chcem ju v našom meste a pre jeho občanov vykonávať nadalej, verím, že mi to zo strany zamestnávateľa bude umožnené aj po tomto otvorenom liste, A to slobodne, profesionálne a v rámci zákona,“ dodáva v príspevku na sociálnej sieti.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: