- 31. marec 2024 o 14:00
Z predaja sťahujú známy sirup proti kašľu, dôvodom je nedostatok v kvalite
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informoval o stiahnutí lieku, ktorý ľudia používajú pri chrípke a prechladnutí. Ide o perorálny roztok pre deti a dospelých ACC 20 mg/ml.
Liek sťahujú z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení. „Dôvodom stiahnutia predmetných šarží lieku je nedostatok v kvalite – potenciálna prítomnosť častíc v lieku z tesniaceho uzáveru,“ spresnil ŠÚKL. Ako ďalej informoval, sťahovanie predmetného lieku sa vzťahuje na šaržu MP3216 s exspiráciou do júla 2025 a na šaržu NB2001 s exspiráciou do septembra 2025.
Liek proti kašľu obsahuje liečivo acetylcysteín, ktorý skvapalňuje hlien v dýchacích cestách a uľahčuje jeho vykašliavanie. Používa sa pri ochoreniach dýchacích ciest, pri ktorých sa tvorí hustý viskózny hlien. Má tiež antioxidačný účinok, čím zabezpečuje ochranu buniek pred škodlivými voľnými radikálmi. Takto chráni napríklad bunky v pľúcnom tkanive pred poškodením.
„Na trhu sú dostupné iné lieky s obsahom acetylcysteínu, prípadne iné mukolytiká aj v liekových formách vhodných pre deti. O vhodnej liečbe je potrebné poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom,“ dodali zo ŠÚKL.
Minútky zo Slovenska
- 21:45 FOTO: Pri košickom jazere to počas jarných dní vyzerá ako z rozprávky, pozrite sa na krásne zábery od pani Hany
- 21:45 V Trnave pribudli nové kamery s reproduktormi, tie vás môžu aj verejne napomenúť. Novinka vzbudila poriadne vášne
- 21:45 FOTO: Turistický vláčik v Trenčíne otvára svoju sezónu, cez Mierové námestie vás ale tento rok neprevezie
- 21:45 FOTO: Peter sa vrátil do Kremnice z Talianska a otvoril si tu vlastný obchodík, obyvatelia si ho okamžite obľúbili
- 21:45 Pred 178 rokmi tu ľudia povstali za slobodu. Tento príbeh spod malej veže na Orave dodnes mnohí nepoznajú
- 21:45 VIDEO: Obiehať Teslu sa nevyplatí. Bratislavčan tak prišiel o vodičák za tri sekundy
- 21:45 Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie. Na Slovensko prichádza poľský gigant, prvú predajňu otvorí v Nitre
- 21:00 Poslanca Jána Ferenčáka fyzicky napadli pred jeho dcérou, prehovoril o tom, čo sa stalo
- 20:10 FOTO: Vedeli ste, že aj Žilinský kraj má svoj Yellowstone ? Farebné jazierka so sírnym zápachom pozná len málokto
- 20:10 PROGRAM: Košické Benátky, svetelná párty aj umenie v uliciach. Nenechajte si ujsť veľkolepé oslavy mesta Košice
- 20:10 Študenti rozhodli. Toto je Učiteľ roka 2025 na MTF STU v Trnave
- 20:10 Smrteľná nehoda neďaleko Banskej Štiavnice: Cyklista sa zrazil s policajtkou v aute, na mieste zomrel
- 20:10 Bánovce získali viac ako 600-tisíc eur na novú cyklotrasu, mesto chce posilniť prepojenie s okolitými obcami
- 20:10 Kde v Nitre pribudne nová Biedronka? Investor plánuje rozšírenie cesty, pribudnú aj parkovacie miesta
- 19:10 Kaliňák prijal výzvu študentov na diskusiu: V Žiline bude čeliť otázkam maturantov