FOTO: Živá krížová cesta v Prešove povzbudila stovky veriacich


FOTO: Živá krížová cesta v Prešove povzbudila stovky veriacich
Galéria: 14 fotiek
Foto: PKO Prešov, archív

V piatok 29. marca sa prešovské námestie pri Konkatedrále sv. Mikuláša naplnilo veriacimi, aby si pripomenuli Ježišovu smrť a oslávili jeho zmŕtvychvstanie, ktoré je základom viery. Tradičná živá krížová cesta v šarišskej metropole pre mnohých nie je len najznámejším biblickým príbehom či duchovným podujatím.

Ježiš Kristus - syn Boží a jeho nanebovstúpenie pre veriacich neznamenajú iba symbol Veľkej noci, ale nádej na nový život. Najväčší kresťanský sviatok si prišlo na hlavné prešovské námestie pripomenúť stovky Prešovčanov, ale aj návštevníkov zo širokého okolia. Sprievod začal pred budovou MsÚ, pokračoval cez Hlavnú ulicu po ulici Hurbanistov až do Záhrady umenia.


Ježiš nie je len biblická postava

Dobrovoľníci z farnosti Prešov – Nižná Šebastová a n. o. Oáza – nádej pre nový život v spolupráci s mestom a Parkom kultúry a oddychu pripravili aj tento rok divadelno-scénické vyobrazenie príbehu Ježišovho utrpenia, umučenia a ukrižovania. Predviedli autentické výjavy kresťanstva spred vyše dvetisíc rokov, ktoré sú dodnes základom viery.

Ponížený a utrápený pod ťarchou kríža, ktorý predstavujú hriechy človeka. Nesie ho až na Golgotu (Kalváriu), kde ukrižovaný zomiera a na tretí deň víťazoslávne vstáva z mŕtvych, aby vykúpil svet. „Ukrižovaný Ježišu, zmiluj sa nad nami, aj nad dušami v očistci!“ volajú veriaci počas krížovej cesty. Po 16-krát však v Prešove neožil len príbeh, ale ako kňazi tvrdia, Ježiš je v nás stále živý a prítomný.

Krížovej cesty sa zúčastnil aj rímskokatolícky kňaz Peter Gombita, ktorý je jej zakladateľom. Prvé hlavné krížové cesty začínal organizovať vo Svidníku, kde si tradíciu tiež ponechali. Okrem toho prichádzajú na veľkopiatkovú dramatizovanú pobožnosť so štrnástimi zastaveniami aj rodinky s deťmi, čo považuje za dôležité.


Deti sú zvedavé a pýtajú sa, dospelí sa nad tým musia zamýšľať, aby im odpovedali,“ hovorí. „S dcérkou chodíme na krížové cesty od malička, aby vedela, čo sa deje, aby vnímala všetko ohľadom života a smrti,“ vraví účastník Ján Bašista. Zúčastňuje sa i krížovej cesty na Solivare.

Kristových 33 rokov – mladý život , smrť a Božia prítomnosť

Hlavnú rolu Ježiša tento rok už po štvrtýkrát stvárnil hudobník Ján Jendrichovský. Pre TV Regina sa vyjadril, že symboliku vidí i v tom, že má práve 33 rokov, čiže je práve v Kristových rokoch. Zamýšľa sa nad tým, aký je to mladý vek na smrť.

„Uvedomujem si, že takému človeku sa zdá, že ho ešte veľa vecí čaká a pritom to tak nemusí byť. Boží syn bol tu, medzi nami tých 33 rokov a aká bola väčšina ľudí, tej spoločnosti ? Nezvládli tu Božiu prítomnosť,“ vyjadril sa Ján. „Účelom tej krížovej cesty je, aby sa s tým príbehom Ježiša, práve počas tých veľkonočných sviatkov stretli ľudia - aj tí, ktorí nechodia do kostola. Môžu to byť veriaci, môžu to byť aj neveriaci,“ myslí si.

Aj tí, čo sa podľa neho s pravým prežitím nestretnú až tak hlboko a práve počas živej krížovej cesty vidí dostatočný priestor, čas, osobnú skúsenosť aj výpoveď na toto precítenie. „Niekedy musíme dať naozaj všetko, čo je spojené s týmto svetom, nabok, ísť za tou vierou a byť pripravení aj niečo obetovať. O tom je tá Veľká noc, že ideme za tým príbehom - za Ježišom Kristom a chceme z toho čerpať pre naše ďalšie prežitie v živote,“ povedal pre Reginu.

Nezmyselnú petíciu nepodporili

Vyskytlo sa aj zopár ľudí, ktorí sú proti usporadúvaniu živej krížovej cesty a nesúhlasia s konaním podujatia. Na internete sa objavila petícia za jej zrušenie, ktorú podporilo 36 neveriacich. V petičnej výzve o to žiadali mesto Prešov.

„Náboženstvo bolo našim predkom stáročia násilne vnucované západnými mocnosťami. Tento pochod nie je súčasťou slovanskej kultúry. Samotné scény z ukrižovania vzbudzujú hrôzu. Deti sa postáv z Biblie boja a vyvolávanie strachu nie je správnou výchovnou metódou,“ myslia si títo aktivisti. Absurdnej požiadavke sa nepodarilo vyhovieť. O tom, že si nič také rodičia ani ich deti nemyslia, svedčí aj ich početná účasť na krížovej ceste.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: