ONLINE: Posledná rozlúčka s talentovanými mladými dievčatami, pápež František poslal smútiacim odkaz


Foto: ONLINE: Posledná rozlúčka s talentovanými mladými dievčatami, pápež František poslal smútiacim odkaz Foto: Redakcia

V Chráme Matky ustavičnej pomoci v Starej Ľubovni prebieha od 10:00 hod. posledná rozlúčka s Luciou, Sofiou a Katkou, ktoré v sobotu 6. apríla zomreli pri tragédii v Spišskom Podhradí. Za mladými dievčatami smúti nielen rodina a blízki, ale celý Spiš. Na poslednej rozlúčke sa zišlo množstvo smútiacich.

ONLINE

12:37 Svätá liturgia sa skončila, účastníci sa presunú na nový cintorín v Starej Ľubovni, na ktorom prebehnú pohrebné obrady. Na schodisku pred Domom smútku je pietne miesto, kde ľudia môžu nechať bielu ružu na spomienku zosnulých dievčat.

Ľubovnianske noviny a TV - ĽMS

12:20 Na záver sa prihovára prešovský arcibiskup a metropolita Jonáš J. Maxim. Poďakoval všetkým, ktorí pri rodinách počas tohto obrovského smútku stoja a pomáhajú im.

12:05 František Trstenský prečítal odkaz pápeža Františka, o tragédii ho informoval ešte v sobotu. „Svätý otec prijal smutnú správu o tragickej nehode. Uisťuje vás v tejto ťažkej chvíli o svojej otcovskej blízkosti. Odovzdáva vyhasnuté mladé životy Božiemu milosrdenstvu a vyprosuje duchovnú útechu príbuzným a všetkým, ktorých táto strata zasiahla. Jeho svetlosť v modlitbe, aby všetkým zažiarilo svetlo vzkrieseného a aby ostala pevnou viera, ktorá dáva istotu, že naši drahí zosnulí nás predchádzajú do nebeskej vlasti, udeľujem všetkým apoštolské požehnanie,“ uviedol štátny sekretár Vatikánu Pietro Parolin, ktorý posolstvo pápeža Františka preposlal.

11:56 Prihovárajú sa členovia spoločenstva SKALA, keďže dve rodiny pozostalých do tohto spoločenstva patria.

11:48 Prihovárajú sa mladí z Gréckokatolíckeho oázového spoločenstva mladých v Starej Ľubovni ON.

11:44 Prihovára sa predstaviteľka študentov Monika Tomusová.

11:38 Pápež František poslal pozostalým odkaz, ktorý sa na konci liturgie prečíta.

11:35 Nasleduje príhovor Maroša Chmeliara, riaditeľa cirkevného gymnázia.

11:25 Členka kostolného zboru hrá na klavíri a spieva pieseň Tam, kde si ty a Aj keby nekvitol fík, prebieha prijímanie Eucharistie.

11:02 Poslednej rozlúčky sa zúčastnil aj predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Ľubovnianske noviny a TV - ĽMS

10:58 Účastníci majú v rukách biele ruže, poprosili o to rodiny zosnulých dievčat, aby namiesto kytíc a vencov priniesli ako dar bielu ružu.

10:55 Veriaci spoločne pokračujú v modlitbe.


10:54 František Trstenský podáva rodinám zosnulých dievčat sviece.

10:48 František Trstenský poďakoval zosnulým dievčatám za to, aké počas svojho krátkeho života boli.

10:45 „Keď sa v sobotu stalo toto nešťastie, 1600 ľudí padlo na kolená a spoločne sme sa modlili. 1600 mladých sa modlilo za vaše sestry, za vás,“ tvrdí ďalej Trstenský.

Ľubovnianske noviny a TV - ĽMS

10:40 „Uplynulú sobotu prišlo na Spišskú Kapitulu 1600 ľudí. Neprišli na koncert či festival. Prišli, aby sa stretli s Kristom. S týmto úmyslom prichádzali na stretnutie aj Lucka, Sofia a Katka, viera pre nich bola samozrejmá, ako dýchať vzduch,“ vyjadril sa František Trstenský.

10:38 „Po tragédii sme viacerí scitliveli v otázke toho, čo je v živote skutočne dôležité,“ uviedol spišský diecézny biskup František Trstenský v úvode spomienky na dievčatá.

10:35 Prebieha čítanie zo svätého Evanjelia podľa Jána. Pred oltárom stojí prešovský arcibiskup a metropolita Jonáš J. Maxim, po jeho boku spišský diecézny biskup František Trstenský.

10:31 Prebieha čítanie zo Skutkov apoštolov.

10:28 Medzi modlitbami spieva kostolný zbor.

10:15 Účastníci vo vnútri chrámu a pred chrámom sa spoločne modlia.

10:10 Zaznievajú slová o Lucii, Sofii a Katke a o tom, aké boli.

10:06 „Tešili nás svojou dobrotou, láskavosťou a skromnosťou. Mali svoje sny a plány, rozhodovali sa, kam pôjdu na vysoké školy,“ zaznelo v úvode liturgie.

10:05 Poslednú rozlúčku slávia prešovský arcibiskup a metropolita Jonáš J. Maxim, spišský diecézny biskup František Trstenský a emeritný torontský biskup Marián Andrej Pacák CSsR.

10:00 Začala sa posledná rozlúčka, pred oltárom sa nachádzajú fotografie tragicky zosnulých dievčat.

9:58 Starou Ľubovňou sa ozývajú kostolné zvony.

9:55 Na mieste sa schádzajú ľudia, mnoho z nich stojí pred chrámom.

Ľubovnianske noviny a TV - ĽMS

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: