Obete zo Spišského Podhradia: Lucka pred pár dňami vyhrala súťaž, Sofi mala talent na spev, Katka bola dobrovoľníčka


Foto: Obete zo Spišského Podhradia: Lucka pred pár dňami vyhrala súťaž, Sofi mala talent na spev, Katka bola dobrovoľníčka Foto: Redakcia

Dnes sa konala posledná rozlúčka s dievčatami, ktoré tragicky zahynuli pri nehode v Spišskom Podhradí v sobotu 6. apríla. V Chráme Matky ustavičnej pomoci pri Kláštore redemptoristov v Starej Ľubovni, ako aj pred ním sa zišlo množstvo ľudí. Počas smútočného obradu zaznelo viacero prejavov. Na Lucku, Sofiu a Katku spomínali riaditeľ cirkevného gymnázia, predstaviteľka študentov Monika aj mladí farníci. 

„Boli ste a naďalej zostávate darom, ktorý sme nezaslúžene dostali od Boha. Darom, z ktorého budeme čerpať po celý život. Prinášali ste nám radosť, lásku, múdrosť, blízkosť, nebo, ktoré ste v sebe nosili, a Krista, za ktorým ste šli,“ uviedla v príhovore farníčka. 

„Aj keď bola každá iná, mali spoločné črty. Boli skromné, nenápadné, nijako nepotrebovali byť stredobodom pozornosti,“ povedal riaditeľ cirkevného gymnázia. Spájala ich tiež viera v Boha a dobro, ktoré šírili ďalej.

Na Lucku spomínajú ako na empatické, citlivé a skromné dievča. Vynikala svedomitosťou. Len pred niekoľkými dňami zvíťazila v okresnej recitačnej súťaži Hviezdoslavov Kubín. Mala rada prírodu a Tatry. Plnila si svoje cestovateľské plány. Bola hubárkou aj bežkyňou. 

„Svetlo pre nás. V každej tme si dokázala zažiariť svojou silou, motiváciou, odvahou, empatiou, svojím humorom a zapálením. Hlas sa jej zvýšil len keď sa smiala, inak nás ním upokojovala,“ spomínala na Lucku v príhovore študentka Monika. 


Sofia mala obrovský dar hlasu a talent na spev, získala desiatky celoslovenských i medzinárodných ocenení. Bola obetavá a vynikajúca študentka. Milovala ľudí, hudbu a kultúru. Chcela sa stať učiteľkou alebo právničkou. 

„Sofia, anjel s ľudskou tvárou a hlasom nehy, s veľkým srdcom pre nás, dobrotou, milosťou a láskou. Žena smejúca sa očami. Krehká a čistá sťa biela ľalia,“ opísala Sofiu študentka Monika.

Katka chcela byť lekárkou. Bola usmievavá, veľa pomáhala okoliu a venovala sa deťom. Pomáhala aj ako dobrovoľníčka. Milovala prírodu, zvieratá a umenie. Bola veľkou fanúšičkou hokeja a formuly. Rada hrávala basketbal. 

„Jej prítomnosťou sme aj my rozkvitali a jej ochotou sme boli stále obohacovaní. Jednoduchosť, v ktorej sa skrývala, tvorila najväčšiu krásu jej duše a srdca. Pre mnohých z nás si bola ako sestra. V očiach milovaných krpcov bola ako matka, ktorá vedel vnímať ich svet. Bola pre nich tou, ktorá ich zodvihla v každom momente strávenom s nimi,“ priblížila Katku študentka Monika.

„Zostali po nich prázdne miesta. Tieto miesta sa samy od seba nezaplnia. Je na nás prevziať zodpovednosť, ich odkaz, ich príklad,” povedal riaditeľ cirkevného gymnázia.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: