Obyvatelia podpisujú petíciu proti výstavbe obchvatu Starého Smokovca, podľa nich sa zhorší životné prostredie


Foto: Obyvatelia podpisujú petíciu proti výstavbe obchvatu Starého Smokovca, podľa nich sa zhorší životné prostredie Foto: Ilustračné – psk.sk

Obyvatelia podpisujú petíciu proti výstavbe obchvatu Starého Smokovca a za udržateľnú dopravu vo Vysokých Tatrách. Petíciu do dnešného dňa podpísalo vyše 560 ľudí, žiadajú zastavenie prípravy projektu obchvatu s vyústením na nové veľkokapacitné parkovisko v Starom Smokovci. Informuje o tom Korzár Spiš. 

Požadujú aj intenzívnu prípravu opatrení na plnenie Plánu udržateľnej mobility regiónu Vysokých Tatier, kde hlavným cieľom je posilnenie verejnej hromadnej dopravy, cyklodopravy a budovanie záchytných parkovísk mimo územia TANAPu.

Autorom petície je občianske združenie Žijem v Tatrách, Tatry 22 a Spoznávajme Tatry. Tvrdia, že realizácia obchvatu prinesie zásadné zhoršenie životného prostredia, kvality života obyvateľov a klimatických pomerov. 

Taktiež hovoria o nehospodárnom nakladaní s verejnými zdrojmi na podporu tranzitnej dopravy, čo podľa nich nie je v súlade s cieľmi plánu udržateľnej mobility. Spomínajú aj hrozbu masívneho zásahu do lesného ekosystému. Pri budovaní obchvatu by mohlo podľa ich slov padnúť až 30-tisíc stromov na ploche desať hektárov.


Ako uvádza Korzár Spiš, zámer na posudzovanie predložila Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja. Verejnosť ho môže pripomienkovať. PSK už počas minulého týždňa informoval, že posudzovanie vplyvov na životné prostredie je len pokračovaním investičnej prípravy zámeru výstavby obchvatu, ktorý sa ale nemusí vôbec realizovať. 

Kraj zároveň dodáva, že iniciátorom myšlienky ochvatu boli Tatranci, ktorých  požiadavku Prešovský samosprávny kraj už pred niekoľkými rokmi zakomponoval do svojho územného plánu. Taktiež uvádza, že samotná realizácia obchvatu nie je z jej pohľadu nateraz ani vôbec reálna.

Aktuálne na ňu nemá ani žiadne finančné krytie.  Ak tento návrh nebude v zhode so všeobecným záujmom a podporou dotknutého územia a miestnej samosprávy, PSK podľa vyjadrenia do jeho realizácie nepôjde.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu