Prešovčania nesúhlasia s výstavbou bytovky na Vodárenskej. Obávajú sa zosuvu pôdy


Foto: Prešovčania nesúhlasia s výstavbou bytovky na Vodárenskej. Obávajú sa zosuvu pôdy Foto: Google Maps

Obyvatelia Vodárenskej a Hviezdnej ulice v Prešove majú obavy ohľadom nového bytového domu, ktorý má pribudnúť na Vodárenskej ulici. Majiteľom pozemku a investorom je košická spoločnosť Tatry Investments. Ako informuje Korzár Prešov, majiteľkou a konateľkou tejto firmy je Svitlana Šostáková. 

Developera však zastupuje Košičan Igor Boros, ktorý mal byť v minulosti odsúdený vo Veľkej Británii za kupliarstvo. Investor nemá skúsenosti s podobnými stavbami. Okrem nedôveryhodnosti firmy sa obyvatelia obávajú aj možného poškodenia svojich nehnuteľností. 

Boja sa zosuvu pôdy

Pozemok totiž stojí na svahu, Prešovčania sa boja, že sa svah pri stavbe bytovky zosunie. Pozemok v minulosti slúžil ako zeleň a záhrady. Miestni sa výstavbe snažili zabrániť od roku 2017, a to zmenou územného plánu a taktiež podali dve petície.

Podľa radnice je zámer na výstavbu bytového domu v súlade s platným územným plánom s tým, že je potrebné dodržať normotechnické a stavebné postupy. Spoločnosť je rozhodnutá na tomto pozemku stavbu postaviť, podľa nej nedôjde k zosuvu pôdy.


Ako uvádza Korzár, stavba by mala byť vyriešená milánskou stenou, ide o štandardný koštrukčný prvok, je to podzemný tesniaci múr ukotvený v podloží. Stavebník má za úlohu do začiatku konania odstrániť nezrovnalosti, na ktoré upozornil architekt zastupujúci dotknutých obyvateľov. 

Miestna komunikácia nepostačuje

V mene dotknutých obyvateľov povedala pre Korzár Klára Bystřická, že podľa technickej správy z archívu mesta z roku 1972 stoja ich bytovky na sprašovom podloží náchylnom na zosuv a rozdrobenie. Okrem toho je v lokalite okrem dvoch škôl aj výstavba, čomu cestná komunikácia nepostačuje.

Podľa Kláry Bystřickej by bolo optimálne, keby bol pozemok vyňatý z územného plánu a určený pre zeleň. Zástupca investora tvrdí, že pozemok kúpil v zmysle platného územného plánu za účelom výstavby a je ochotný sa ho vzdať a predať za milión eur.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: