V Prešove sa začína kosba verejnej zelene. Oproti minulému roku je to o dva týždne skôr


Foto: V Prešove sa začína kosba verejnej zelene. Oproti minulému roku je to o dva týždne skôr Foto: pexels.com

Od pondelka 15. apríla sa v Prešove začína kosba mestskej verejnej zelene. Pracovníci Technických služieb mesta Prešov začínajú v mestskej časti 2. Radnica ku kosbe pristupuje už o dva týždne skôr ako minulý rok. 

„Kosbu je potrebné urobiť čo najskôr a relatívne rýchlo, pretože najkritickejšie je obdobie na začiatku sezóny, kedy je po zime pôda relatívne vlhká. Zvýšenie teplôt a množstvo UV žiarenia spôsobuje extrémne rýchly rast trávy. Práve v tomto období rastie najrýchlejšie, aktuálne približne 20 centimetrov za týždeň,“ uvádza primátor mesta František Oľha.

Prírodné kúpalisko Delňa bude tento rok kosiť súkromná firma, a preto sa technické služby, ktoré budú zabezpečovať všetky ostatné práce, budú sústrediť na mestské časti. Popri veľkých kosačkách budú pracovníci so strunovými kosačkami upravovať terén popri stromoch, obrubníkoch a chodníkoch, pričom pre bezpečnosť budú používať aj plachty proti odskakujúcim kamienkom a fúkače, ktorými dočistia chodníky.

„Prvá kosba bude prebiehať v meste postupne do konca mája. Trvanie realizácie bude ovplyvňovať najmä počasie, kedy sa pri nevhodných poveternostných podmienkach, alebo pri hrozbe búrok, bude termín ukončenia posúvať,“ uvádza radnica na internetovej stránke.

Na kosbu v roku 2024 má mesto Prešov v rozpočte vyčlenených 400-tisíc eur. Celková plocha zelene v meste Prešove predstavuje 2 168 831 metrov štvorcových.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: