V Stropkove došlo v nočných hodinách k požiaru, primátor vyhlásil mimoriadnu situáciu


Foto: V Stropkove došlo v nočných hodinách k požiaru, primátor vyhlásil mimoriadnu situáciu Foto: Hasičský a záchranný zbor

Počas noci z utorka na stredu došlo v rómskej osade v Stropkove v časti Za jarkom k požiaru. Od stredy 17. apríla rána platí na území mesta mimoriadna situácia, vyhlásil ju primátor Stropkova Ondrej Brendza. Informuje o tom Korzár Prešov. Požiar zničil deväť obydlí, o strechu nad hlavou malo prísť 46 ľudí. 

Primátor uviedol, že po prijatí informácie o požiari od polície zvolal krízový štáb. Podľa Brendzu situáciu zabezpečujú a identifikujú všetkých poškodených, aby vedeli prijať opatrenia k adresnej pomoci. Deväť poškodených obydlí majú zmapovaných. Do pomoci sú zapojení aj miestny Červený kríž, komunitné centrum a terénni sociálni pracovníci. 

„Ľuďom zhoreli doklady, lieky, peniaze, šaty. De facto ostali bez všetkého. Čo nezhorelo, je poškodené z dôvodu, že je to zaliate vodou. Dôležité ale je, že nikomu sa nič nestalo a že nedošlo k žiadnemu ublíženiu na zdraví, či smrti. Škoda sa bude dať nahradiť a veci opraviť,“ uviedol Ondrej Brendza. 

Ako uvádza Korzár Prešov, po požiari nikto z evakuovaných obyvateľov nepotreboval pomoc so zabezpečením ubytovania. Obyvatelia si pomáhajú navzájom, Brendza však dodal, že poškodeným bude treba pomôcť aj zo strany mesta. Sú pripravení zabezpečiť pomoc so stravovaním. Terénni pracovníci majú pomáhať pri zabezpečovaní nevyhnutných liekov a asistovať pri vybavovaní dokladov.


Okrem toho bude vyčlenená aj jednorázová pomoc pre poškodené rodiny na zabezpečenie najnutnejších vecí. V súčinnosti s Červeným krížom riešia aj prípadné náhradné ubytovanie. Ako dodal primátor, zaoberajú sa aj dlhodobejšími vecami, teda ako likvidovať následky požiaru.

Na mieste zasahovalo 14 príslušníkov HaZZ

Pri nočnom požiari zasahovalo 14 príslušníkov HaZZ z Hasičských staníc Stropkov, Svidník, Giraltovce a zo Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru v Humennom so šiestimi kusmi hasičskej techniky.

„Počas zásahu profesionálnym hasičom asistovali aj členovia DHZO Breznička, Bukovce a Chotča. Zasahujúci hasiči vykonávali hasiace práce, rozoberali strešné konštrukcie a pomocou termovíznej kamery vyhľadávali skryté ohniská a dohášali ich. Príčina vzniku požiaru je momentálne v štádiu zisťovania. Pri udalosti nedošlo k žiadnym zraneniam,“ uvádza hovorkyňa Krajského riaditeľstva HaZZ v Prešove Miroslava Knišová.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: