Rekonštrukcia na hanušovskom kaštieli by mala pokračovať. Stáť bude viac ako 1,8 milióna eur


Foto: Rekonštrukcia na hanušovskom kaštieli by mala pokračovať. Stáť bude viac ako 1,8 milióna eur
Foto: psk.sk

Kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou by mal prejsť II. etapou rekonštrukcie. Schválili to krajskí poslanci na pondelkovom zastupiteľstve v rámci Programu Slovensko 2021 – 2027 v predpokladanom rozpočtovom náklade viac ako 1,8 milióna eur. 

Rekonštrukcia by mala zahŕňať obnovu interiéru Veľkého kaštieľa v rámci II. etapy v náklade viac ako 1,4 milióna eur, obnovu zvoncovitých striech a strešnej výzdoby a kaštieľa v hodnote vyše 280-tisíc eur a sprístupnenie podkrovných priestorov a otvorených depozitárov vo výške 100-tisíc eur,“ informuje Prešovský samosprávny kraj.

Rekonštrukciou sa má prinavrátiť pôvodná autenticita objektu so zohľadnením súčasných nárokov na jeho muzeálnu funkciu, prezentovať výtvarne hodnotné časti a prvky dobovej bytovej kultúry v priestoroch druhého nadzemného podlažia. Okrem toho má byť zlepšené a zmodernizované technické vybavenie objektu, majú byť taktiež zohľadnené komplexné nároky prevádzky múzea 21. storočia.

Ako dodáva prešovská župa na internetovej stránke, minulý rok bola dokončená I. etapa rekonštrukcie, v rámci nej boli realizované nové rozvody ústredného kúrenia, zdravotechniky a elektrických sietí. Zrealizovala sa aj časť búracích prác, bolo vybudované nové hygienické zázemie objektu a kotolňa. Celkovo bolo v I. etape preinvestovaných takmer 830-tisíc eur, z toho 475-tisíc eur bolo poskytnutých z ministerstva kultúry z programu Obnovme si svoj dom.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: