Blízko Spišského Podhradia spustili obnovu jedinečného biotopu. Namiesto asfaltu pribudne zaujímavá vegetácia


Foto: Blízko Spišského Podhradia spustili obnovu jedinečného biotopu. Namiesto asfaltu pribudne zaujímavá vegetácia Foto: severovychod.sk

V Národnej prírodnej rezervácii Sivá Brada ochranári spustili obnovu jedinečného biotopu. Časť asfaltového parkoviska bude odstránená, namiesto asfaltu tam pribudne vegetácia typická pre morské pobrežie. Informuje o tom RTVS. 

Sivá Brada je travertínová kopa pri Spišskom Podhradí, z ktorej kedysi striekala horúca voda. Ochranári na ploche 70 metrov štvorcových chystajú zaujímavý pokus. Predtým, ako bolo na mieste parkovisko, šlo o plochu karpatských travertínových slanísk. 

„Prinavraciame biotop tam, kde sa v minulosti historicky vyskytoval. Uvidíme, či je možné aj bagrom prinavrátiť pôvodnú prírodu,“ uviedol pre RTVS riaditeľ Správy NP Slovenský raj Tomáš Dražil. 


Vlastníkom pozemku je cirkev, ktorá s revitalizáciou súhlasila. Rovnako ju víta aj vedenie Spišského Podhradia, primátor je rád, že sa dávajú dokopy veci, kde sa v minulosti urobili chyby. Podľa Tomáša Dražila je dobrým znamením, že sa pri výkopových prácach objavila voda. 

„Odstránime tú najvrchnejšiu vrstvu asfaltu, potom sa vytvaruje terén do maličkých jazierok naplnených vodou. Tam navozíme travertínový štrk,“ dodal riaditeľ Správy NP Slovenský raj pre RTVS.

Sivá Brada sa môže pochváliť jedinečným biotopom, ktorý sa nenachádza nikde v Európe, iba v tejto oblasti a ďalších častiach Slovenska. Budúci rok chcú v lokalite v rámci celých spišsko-podhradských travertínov obnoviť aj náučný chodník s tabuľami.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: