Plaváreň vo Svite zostane pre havarijný stav uzatvorená. Riešením by bola komplexná rekonštrukcia


Foto: Plaváreň vo Svite zostane pre havarijný stav uzatvorená. Riešením by bola komplexná rekonštrukcia Foto: Mesto Svit

Plaváreň v meste Svit zostane pre havarijný stav uzatvorená. Dôvodom je aj nákladná rekonštrukcia na prevádzku či ekonomické čísla. Zástupcovia Bytového podniku a taktiež primátorka mesta Dáša Vojsovičová sa na stretnutí, ktoré sa konalo 12. apríla, zaujímali, či by plaváreň mohla byť zachránená aspoň čiastkovou rekonštrukciou, čo by vyžadovala, čo je k tomu potrebné spraviť a taktiež, či je šanca plaváreň vôbec spustiť a v akom časovom horizonte. 

Podľa odborníkov by čiastková rekonštrukcia plavárni pomohla, no vzhľadom na aktuálne európske normy by to bolo nákladné a stavba by sa nekoľkonásobne predražila. Finančný odhad komplexnej rekonštrukcie je približne päť miliónov eur. 

Problémom je, že v objekte plavárne sadá podlaha, čo má dopad na preliačenú dlažbu a popraskané priečky. Okrem toho neexistujú dostatočné archívne technické výkresy z čias výstavby plavárne. Strecha plavárne nespĺňa európske normy zaťaženia na sneh, aj preto sa na strechu nedajú osadiť ani fotovoltické panely. 

Problémom je aj rozvádzač, ktorý je po zime v dezolátnom stave

„Rozvádzač nebol navrhnutý do mokrého prostredia, do rozvádzača, ktorý je pôvodný, nám priamo počas daždivého obdobia tečie voda. Revízna správa elektroinštalácie je nevyhovujúca. Ak by došlo k rekonštrukcii plavárne, musíme sa držať úplne iných noriem, a to teraz plaváreň vôbec nespĺňa. Sústava elektroinštalácie nespĺňa technické normy, takisto chýbajú chráničky vodičov a dokonca tu hrozí aj úraz elektrickým prúdom. Stačí, aby trochu popršalo a vypadne jedna časť sústavy a celá prevádzka je v tme,“ povedal externý revízny technik elektroinštalácie Ján Ambrózy.Mesto Svit – Do elektrickej skrine tečie voda


Vzduchotechnika a filtrácia je v relatívne dobrom stave, no pri prípadnej komplexnej rekonštrukcii už nebudú vyhovovať predpísaným normám. Presakujúca voda z bazéna taktiež narúša celú železobetónovú konštrukciu. 

„Plaváreň je potrebné riešiť strategicky a hľadať finančné prostriedky a cesty ako ďalej. Vzhľadom na zatekanie celej plavárne po tejto zime a odborných stanoviskách nemôžeme plaváreň otvoriť ani v lete a musíme ísť do celkom nového projektu,“ uviedol konateľ Bytového podniku Igor Hus.

Odborníci, vedenie a zástupcovia mesta sa napokon zhodli, že čiastková rekonštrukcia nič nerieši a technický stav neumožňuje nič iné, len plaváreň definitívne zatvoriť. Ako uvádza mesto na internetovej stránke, nevyčerpané permanentky si môžu prísť všetci vlastníci preplatiť počas stránkových dní na Bytový podnik Svit, s.r.o. a to v termíne od 2. mája - 30. júla 2024. Po tomto termíne to už nebude možné.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: