Zomrela významná chemička Mária Omastová, pochádzala z Batizoviec


Foto: Zomrela významná chemička Mária Omastová, pochádzala z Batizoviec Foto: Ústav polymérov SAV

Významná vedkyňa, chemička Mária Omastová zomrela vo veku 62 rokov v Bratislave. Ako informuje Slovenská akadémia vied, v Ústave polymérov SAV pôsobila od roku 1985.

Mária Omastová sa narodila v roku 1962 v Batizovciach pri Svite. Pracovať v akadémii vied začala už ako študentka. Absolvovala zahraničný študijný pobyt v Drážďanoch a v rokoch 2015 až 2021 bola členkou predsedníctva SAV.

„Ing. Mária Omastová, DrSc., patrila medzi významných predstaviteľov materiálového výskumu v oblasti makromolekulovej chémie. Svojou vedeckou činnosťou prispela významnou mierou k rozvoju vedných disciplín spojených s výskumom vodivých polymérov, najmä polypyrolu, ale i štúdiom polymérnych kompozitov a nanokompozitov,“ informuje akadémia vied. Vo svojej vedeckej práci s plastami sa zamerala aj na cieľ vytvoriť nové druhy materiálov napríklad pre diagnózu a cielenú liečbu rakoviny.

Za svoju vedeckú prácu získala titul Vedkyňa roka 2016 a v roku 2019 sa stala držiteľkou Pribinovho kríža I. triedy. Vedu a osobitne chémiu plastov popularizovala aj v médiách.

„Ing. Mária Omastová, DrSc., sa výrazne zapísala do histórie nielen Ústavu polymérov SAV a celej SAV, ale výsledky jej vedeckej práce ovplyvnili a ešte dlho budú ovplyvňovať výskum mladších generácií vedkýň a vedcov v medzinárodnom rozsahu,“ uzatvára SAV.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: