Prešovčania hromžia, mesto zvýšilo daň za odpad. Miestni sa preto búria proti separovaniu


Foto: Prešovčania hromžia, mesto zvýšilo daň za odpad. Miestni sa preto búria proti separovaniu
Foto: Technické služby mesta Prešov

Ako mesto informovalo ešte koncom minulého roka, miestne dane museli z dôvodu vyrovnania inflácie v tomto roku zdvihnúť. Zmeny neobišli ani dane za vývoz odpadu. Aj keď bolo pôvodne navrhované navýšenie miernejšie, poslanci sa na sklonku minulého roka rozhodli k ráznejšiemu kroku. 

Dane za komunálny a drobný stavebný odpad tak medziročne vzrástli o 11,58 percenta. Za osobu a kalendárny deň je aktuálne sadzba určená paušálne v sume 0,1506 eura. Pre rok 2023 to bolo 0,1350 eura za osobu na jeden kalendárny deň. Pôvodná suma 49,27 eura za osobu na jeden kalendárny sa po schválení návrhu zvýšila na 54,96 eura.

Čo na to Prešovčania?

So zvýšením viacerých daní sa už,  ako zvyčajne, musí samospráva potýkať so značnou nevôľou zo strany občanov. „Za triedenie odpadu platíme čoraz viac každý rok, netreba triediť a takto si uľahčime prácu,“ komentovala rozhorčená Prešovčanka. Vinu tak väčšina občanov hádže na pomerne nedávno zvolené vedenie mesta. Našli sa však aj takí, ktorí sa postavili na ich obranu. 


Podľa niektorých občanov je to nevyhnutný krok, ktorý vyplynul z nelichotivej ekonomickej situácie, do ktorej sme sa dostali po posledných rokoch sprevádzaných ekonomickou nestabilitou. „Treba sa pozrieť poriadne. Nie len v našom meste zvyšujú, ale v každom meste. Nedržím pri ňom (primátorovi, pozn. red.) ani som ho nevolila,“ dodáva ďalšia komentujúca.

Zdroj: Facebook/ Prešov

Diskusia otvorila aj tému samotného prístupu k životnému prostrediu. Ľudí vytočilo navýšenie daní do takej miery, že začínajú premýšľať nad koncom separovania. Podľa ďalších však treba zachovať chladnú hlavu. „Že prestanete triediť odpad, nevytrestáte mesto, ale budúcnosť svojich detí. Pokiaľ sa nebude separovať, ceny pôjdu zase hore a ešte razantnejšie. Týmto nič nedokážete. Separácia a celkovo postoj k životnému prostrediu je aj známkou vyspelosti kultúry,” vysvetľuje ďalší z diskutérov. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: