Výstavy, prehliadky aj koncerty. Noc múzeí a galérií v Prešovskom kraji láka bohatým programom


Foto: Výstavy, prehliadky aj koncerty. Noc múzeí a galérií v Prešovskom kraji láka bohatým programom Foto: ilustračné/Prešovský samosprávny kraj

Medzinárodný deň múzeí si pripomíname každoročne 18. mája a pri tejto príležitosti nechávajú svoje brány otvorené dlhšie nielen múzeá, ale aj galérie. Podujatie Noc múzeí a galérií sa koná po celom svete a prináša bohatý program pre deti aj dospelých. Záujemcovia si prídu na svoje v sobotu 18. mája aj v Prešovskom kraji. 

Krajská galéria v Prešove

Pre návštevníkov Krajskej galérie v Prešove sú pripravené komentované prehliadky výstav, workshopy, bazár katalógov aj koncert Zintaera. Konať sa bude tiež prezentácia študentských videoartov z Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach. Prvý workshop sa začne o 15:30 hod. v reštaurátorskom ateliéri. V rámci podujatia je tiež možnosť individuálnych prehliadok výstav. Vstupné je dobrovoľné. Celý program nájdete TU

Rákociho palác v Prešove

Rákociho palác v Prešove ponúka v rámci podujatia vernisáž výstavy Mikuláša Moyzesa, koncert prešovskej Súkromnej základnej umeleckej školy Miroslava Kobeláka, komentované prehliadky otvoreného depozitára Umeleckej histórie a hasičskej expozície. Deti sa môžu tešiť na tvorivé dielne, maľovanie na tvár či interaktívnu prehliadku Nájdi stratenú korunu. Vstup je voľný. Bližšie informácie nájdete TU

Ľubovnianske múzeum

Keďže Ľubovnianske múzeum v tomto roku predstavuje návštevníkom život na hrade Ľubovňa predovšetkým z pozície hradných kastelánov, sobotný večer sa rozhodlo venovať jednému z modernejších kastelánov Jánovi Godawovi. „Ján Godawa bol správcom hradu a hradného panstva, ktorého majiteľom bol Andrej Zamoyski na začiatku 20. storočia,“ doplnilo múzeum. 

V sobotu sa na hrade Ľubovňa uskutoční tematická prehliadka spolu s divadelným predstavením zoskupenia RAMAGU na tému Ján Godawa – príbeh jedného správcu. Vstupy na nočnú prehliadku budú o 21:00 hod., 21:15 hod., 21:30 hod. a 21:45 hod. Ohňová šou v podaní SHŠ Páni Spiša sa začne o 22:00 hod.

Vstupné pre dospelého je päť eur. Študentský, detský a seniorský lístok stojí 2,50 eur. Rodinnú vstupenku si možno kúpiť za osem eur. Plagát podujatia si môžete pozrieť TU

Kežmarský hrad

Počas Noci múzeí a galérií môžete využiť príležitosť pozrieť si útroby Kežmarského hradu pri svetle sviečok a lampášov. Prvá nočná prehliadka sa začne o 20:00 hod., ďalšia o 20:30 hod. a posledná o 21:00 hod. Lístok pre dospelého stojí päť eur. Zľavnené vstupné predstavuje 2,50 eur. Rezervovať si miesto na večerných prehliadkach môžete na telefónnom čísle 0918 742 726.       

Okrem nočných prehliadok sú pripravené prednášky o archeologických lokalitách a pamätihodnostiach z čias panovania cisára Žigmunda. V ponuke je aj komentovaná prehliadka reinštalovanej expozície, ktorá je venovaná 19. a 20. storočiu v okrese Kežmarok. 


Bližšie informácie nájdete TU

Tatranská galéria v Poprade 

Výstavy, tvorivé dielne so zameraním na ekológiu a recykláciu, ako aj koncert s prekvapením čakajú na účastníkov podujatia v Tatranskej galérii v Poprade. Vystavovať budú 30 diel Jána Hála a tiež diela poľského súčasného umelca Marcina Berdyszaka. Zároveň bude verejnosti prístupná aj stála expozícia. Súčasťou programu je tiež burza katalógov Tatranskej galérie. Podujatie bude prebiehať od 13:00 do 19:00 hod. Vstupné je dobrovoľné. Bližšie informácie nájdete TU.  

Podtatranské múzeum v Poprade

Podtatranské múzeum v Poprade ponúka lektorované prehliadky expozícií Knieža z Popradu a jeho hrobka, Poprad a okolie v zrkadle vekov či Havrany a ich príbuzní. V spolupráci s OZ Strážcovia prvých pokladov storočí múzeum prichystalo ukážky tradičných remesiel v remeselníckych dielňach, tvorivé dielne či práca s kožou.

Návštevníkov čakajú tiež odborné prednášky, vystúpenie žiakov základnej umeleckej školy a nočná prehliadka expozícií. Program sa začne o 17:00 hod. a potrvá do 21:00 hod. Vstupné pre dospelého je šesť eur a pre dieťa od šesť rokov tri eurá. Rodinná vstupenka stojí desať eur. Bližšie informácie nájdete TU.   

Kaštieľ Stropkov 

V rámci podujatia sa uskutoční komentovaná prehliadka kaštieľa. Deti čaká rozprávka Kde bolo, tam bolo a chýbať nebude ani ukážka hasičskej techniky v exteriéri. Vstup je voľný. Bližšie informácie nájdete TU.

Kaštieľ a archeopark Hanušovce nad Topľou   

Pre návštevníkov je prichystaná exkluzívna prehliadka historického krovu kaštieľa, koncert Základnej umeleckej školy Hanušovce, ako aj nočný vstup do kaštieľskych pivníc, hľadanie pokladu rytiera Rastislava a tvorivé dielne pre deti či jazda na koni. Vstup je voľný. Bližšie informácie nájdete TU

Múzeum Červený kláštor

Múzeum Červený kláštor si tento rok pripomína 300. výročie narodenia frátra Cypriána. Pre návštevníkov si preto pripravilo v rámci podujatia Noc múzeí a galérií nočnú prehliadku kláštora, počas ktorej im pracovníci múzea vyrozprávajú príbeh tohto výnimočného mnícha. Prehliadka sa začne o 20:30 hod. Vstupné je dve eurá. Plagát nájdete TU.

Šarišské múzeum Bardejov

„Už túto sobotu o 18:00 hod. bude v drevenom chráme Mikulášová v skanzene vystupovať spevácky zbor Taize a nasledovať bude prednáška pána Petra Komišaka o ikonách, ich písaní a symbolike,“ pozýva múzeum

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: